Trwa ładowanie...
d1lf9vm
23-05-2005 16:45

Film Artura Żmijewskiego w Wenecji

Film Artura Żmijewskiego pt. "Powtórzenie"
będzie prezentowany podczas 51. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w
Wenecji. Film jest zmontowanym zapisem powtórzenia słynnego
eksperymentu psychologicznego Stanfrod Prison Experiment, który
pierwotnie został przeprowadzony w 1971 roku przez prof. Philipa
Zimbardo.

d1lf9vm
d1lf9vm

Zimbardo przeprowadził eksperyment na Uniwersytecie Stanford w USA. Poległ on na założeniu fikcyjnego więzienia, w którym umieszczono wolontariuszy, losowo podzielonych na strażników i więźniów. Eksperyment dał zaskakujące rezultaty. Studenci bardzo szybko i intensywnie zidentyfikowali się ze swoimi rolami, niemal zapominając, że jest to tylko eksperyment. Zamiast zaplanowanych dwóch tygodni, badanie trwało tylko sześć dni, ze względu na coraz gorsze samopoczucie "więźniów" oraz psychiczną przemoc "strażników".

Żmijewski powtórzył Stanford Prison Experiment w tym roku w Warszawie. Bardzo dokładnie odwzorował wszystkie założenia stanfordzkiego badania, m.in. rozkład symulowanego więzienia i kostiumy uczestników.

7 "więźniów" i 9 "strażników" zostało wybranych spośród ochotników, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie prasowe. Na podstawie testów psychologicznych wybrano spośród kandydatów osoby o najmniejszych skłonnościach do agresji, stabilnych psychicznie, bez traumatycznych przeżyć w przeszłości i nałogów.

"Więźniowie" zostali aresztowani w swoich domach przez "strażników" i artystę, przewiezieni z zasłoniętymi oczami na miejsce, którego lokalizacji nie znali, pozbawieni rzeczy osobistych, sfotografowani i rozmieszczeni w celach. Strażnicy zostali zaopatrzeni m.in. w klucze, kajdanki, i zachęceni do samodzielnego sformułowania zasad funkcjonowania placówki.

d1lf9vm

Wszystkie pomieszczenia więzienia były wyposażone w lustra weneckie. Eksperyment nadzorowali psychologowie, mogący w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa przerwać badanie. Rolę doradcy pełnił były więzień z 17-letnim stażem oraz socjolog.

Eksperyment trwał 7 dni, ale jego przebieg miał inne od amerykańskiego badania charakter. Ponieważ psychologowie obawiali się, że badanie może wywołać traumatyczne przeżycia u jego uczestników, zastosowano takie środki ostrożności jak m.in. prawo do opuszczenia więzienia bez konieczności podawania powodu. Niemal wszyscy obserwowani znali także eksperyment prof. Zimbardo i wiedzieli, że ich zachowania są rejestrowane przez kamery.

Przez długi czas tylko odgrywali swoje role, dopiero w ostatniej fazie eksperymentu rzeczywiście się w nie wcielili. Zupełnie inaczej niż w 1971 roku, strażnicy nie uważali się za kierowników więzienia. Dominowała gotowość do negocjacji, szukanie porozumienia między uwięzionymi i strażnikami, wola przestrzegania regulaminu.

"Powtórzenie" Żmijewskiego ma pokazać, że interpretacja eksperymentów jest zależna od okoliczności, czasu i miejsca ich przeprowadzenia.

  1. Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji otwarta będzie od 12 czerwca do 6 listopada. Otwarcie polskiego pawilonu, w którym wyświetlany będzie film Żmijewskiego, nastąpi dwa dni wcześniej.

Artur Żmijewski ma 39 lat. Jest absolwentem warszawskiej ASP, studiował także w Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie.

d1lf9vm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lf9vm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj