Fala życzliwości rozleje się na całą Polskę?
Dzień bez papierosa, dzień bez samochodu, bez telefonu. Dużo łatwiej o dzień "bez", niż o dzień "z". A gdybyśmy tak zaczęli celebrować Dzień Życzliwości? Dzień z przyjaznym uśmiechem, niewymuszoną grzecznością, z serdecznym nastawieniem do innych. To na początek, aby w końcu nauczyć się być życzliwym na co dzień. Takim pomysłem wrocławskie stowarzyszenie Pozytywne.com chce zarazić resztę Polski. Na początek parlamentarzystów.
21.09.2012 | aktual.: 21.09.2012 17:45
Dzień Życzliwości został ustanowiony w roku 1973, gdy wybuchł konflikt pomiędzy Egiptem a Izraelem, jako World Hello Day. Z czasem jednak święto to przerodziło się w całkowicie niepolityczne i dziś obchodzone jest w USA i stu kilkudziesięciu innych miejscach na świecie.
Dzień Życzliwości od 6 lat obchodzą także wrocławianie. Inicjatywę podjęło miasto, rozpowszechniło ideę i teraz 21 listopada wrocławianie starają się być wyjątkowo przyjaźnie nastawieni do innych, grzeczni, uczynni i przede wszystkim uśmiechnięci. Święto jest także okazją do spotkania się podczas wielu imprez towarzyszących obchodom.
W minionych latach mieszkańcy miasta otrzymywali od organizatorów różowe okulary, a w centrum miasta pojawiła się mównica, z której można było opowiadać tylko o miłych rzeczach. Przechodnie bardzo chętnie z niej korzystali.
Przedstawiciele wrocławskiego stowarzyszenia Pozytywne.com chcą, aby idea życzliwości objęła zasięgiem całą Polskę i by 21 listopada stał się ogólnopolskim Dniem Życzliwości. - Główne obchody ogólnopolskiego Dnia Życzliwości odbywałyby się we Wrocławiu. W pozostałych miastach organizowane byłyby happeningi - mówi Tomasz Żołyniak ze stowarzyszenia.
Czy święto, które pobudza nas do uśmiechania się do innych ma sens? Tak! Nie od dziś bowiem psychologowie podkreślają, że uśmiech ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie - poprawia nastrój, działa uspokajająco, dodaje energii, reguluje pracę serca, sprawia, że zaczynamy oddychać głębiej i spokojniej.
Dzień Życzliwości może mieć charakter ogólnopolski, jednak aby tak się stało, trzeba złożyć do sejmu projekt ustawy. W tym celu potrzeba 100 tysięcy podpisów. Obywatelska akcja ich zbierania trwa od początku czerwca, ale dopiero teraz rusza na dobre. Wniosek poparło już 3 tysiące osób, to jednak kropla w morzu potrzeb.
Wszyscy, którzy chcą, aby ten dzień stał się oficjalnym polskim Dniem Życzliwości mogą składać swoje podpisy na stronie internetowej: http://dzienzyczliwosci.pl/ do 21 listopada 2012 roku.