Europejski kraj może zmienić nazwę. Zbierają podpisy
Już ponad 10 tys. osób podpisało petycję w sprawie zmiany nazwy Walii. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo propozycja trafi pod obrady parlamentu. Według składanego pisma, nazwa kraju miałaby brzmieć "Cymru" i jest ona zgodna z językiem walijskim.
23.01.2024 | aktual.: 23.01.2024 17:28
Autorzy petycji wnoszą o zmianę nazwy kraju, by poinformować świat o odmienności kulturowej mieszkańców Walii.
"Świat wie o Walii ze względu na jej angielskie powiązania od 1282 roku. Mało kto słyszał o Cymru lub zdaje sobie sprawę, że mamy swój własny, unikalny język i kulturę, która całkowicie różni się od innych krajów w Wielkiej Brytanii" - cytuje fragment petycji Polsat News.
Nawiązanie do języka walijskiego
Jak zaznaczono dalej, obecnie funkcjonująca nazwa Walii "nie jest w ogóle walijskim słowem". Z kolei sam proces zmiany terminu z angielskiego na walijski nie będzie czymś nowym. Kilka razy kraj skorzystał już z tego, by czerpać z tradycyjnego języka Walijczyków. Przykładem może być wprowadzenie w kwietniu ubiegłego roku nowej nazwy dla parku narodowego Brecon Beacons, który po zmianach nazywa się Bannau Brycheiniog.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Politycy podzieleni
Propozycja zmiany nazwy podzieliła Walijczyków. Jedni mówią, m.in. lider walijskich Konserwatystów Andrew Davies, że w kraju dzieją się ważniejsze sprawy, którymi należy zająć się w pierwszej kolejności. Jednocześnie polityk zaapelował, by "celebrować dwujęzyczność Walii".
Zobacz także
Innego zdania jest Rachel Garrick, lokalna polityk z Partii Pracy, która jest zwolenniczką kultywowania walijskich nazw. W swoim stanowisku zaznaczyła, że obecnie wiele krajów ucieka od anglicyzmów do swoich rodzimych nazw.