Europejski kraj może zmienić nazwę. Zbierają podpisy

Już ponad 10 tys. osób podpisało petycję w sprawie zmiany nazwy Walii. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo propozycja trafi pod obrady parlamentu. Według składanego pisma, nazwa kraju miałaby brzmieć "Cymru" i jest ona zgodna z językiem walijskim.

Walia
Walia
Źródło zdjęć: © Getty Images | Alexander Spatari
oprac. MMIK

Autorzy petycji wnoszą o zmianę nazwy kraju, by poinformować świat o odmienności kulturowej mieszkańców Walii.

"Świat wie o Walii ze względu na jej angielskie powiązania od 1282 roku. Mało kto słyszał o Cymru lub zdaje sobie sprawę, że mamy swój własny, unikalny język i kulturę, która całkowicie różni się od innych krajów w Wielkiej Brytanii" - cytuje fragment petycji Polsat News.

Nawiązanie do języka walijskiego

Jak zaznaczono dalej, obecnie funkcjonująca nazwa Walii "nie jest w ogóle walijskim słowem". Z kolei sam proces zmiany terminu z angielskiego na walijski nie będzie czymś nowym. Kilka razy kraj skorzystał już z tego, by czerpać z tradycyjnego języka Walijczyków. Przykładem może być wprowadzenie w kwietniu ubiegłego roku nowej nazwy dla parku narodowego Brecon Beacons, który po zmianach nazywa się Bannau Brycheiniog.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Uczelnia o. Rydzyka wymagała zaświadczenia od proboszcza. W Białymstoku grzmią

Politycy podzieleni

Propozycja zmiany nazwy podzieliła Walijczyków. Jedni mówią, m.in. lider walijskich Konserwatystów Andrew Davies, że w kraju dzieją się ważniejsze sprawy, którymi należy zająć się w pierwszej kolejności. Jednocześnie polityk zaapelował, by "celebrować dwujęzyczność Walii".

Innego zdania jest Rachel Garrick, lokalna polityk z Partii Pracy, która jest zwolenniczką kultywowania walijskich nazw. W swoim stanowisku zaznaczyła, że obecnie wiele krajów ucieka od anglicyzmów do swoich rodzimych nazw.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (67)