Trwa ładowanie...
samochód

Europejski Dzień bez Samochodu - 22 września 2007

W tym roku do udziału w kampanii zgłosiły się 74 polskie miasta. Organizatorzy postulują, by w tym dniu pozostawić własny samochód w garażu i skorzystać z transportu miejskiego, przyczyniając się w ten sposób do ochrony środowiska naturalnego.

Share
Europejski Dzień bez Samochodu - 22 września 2007
Źródło: WP.PL
d2btx6j

Hasłem tegorocznej edycji kampanii są „Ulice dla ludzi”. Niesie ono przesłanie, że ograniczenie przestrzeni drogowej dla samochodów może stanowić proekologiczne, wydajne rozwiązanie, dzięki któremu wszyscy mieszkańcy będą mogli prowadzić zdrowszy styl życia bez ograniczania mobilności indywidualnej. Wysoki poziom hałasu, smog, emisje zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych z codziennego ruchu miejskiego w znacznym stopniu przyczyniają się do lokalnego zanieczyszczenia powietrza oraz do globalnego ocieplenia klimatu.

Celem kampanii jest rozwiązywanie problemów transportu miejskiego oraz polepszenie zdrowia i jakości życia mieszkańców miast. Europejski Dzień bez Samochodu (22 września) obchodzony jest po raz szósty. W wielu miastach Europy, tego dnia, po prostu nie wypada jeździć prywatnym samochodem, a środki komunikacji publicznej przeżywają oblężenie. Na trasy wyruszają dodatkowe autobusy, otwierane są nowe ścieżki rowerowe.

Kampanii patronuje Komisja Europejska. W Polsce koordynatorem krajowym jest Ministerstwo Środowiska.

d2btx6j

Komisja Europejska traktuje inicjatywę Europejskiego Dnia bez Samochodu jako znakomitą okazję do wprowadzenia praktycznych, trwałych działań. Proponuje się m.in. modernizację transportu miejskiego, współpracę wspólnot sąsiedzkich i wprowadzenie systemu wspólnego korzystania z samochodu, plany podróżowania dla firm i szkół, ulepszanie i rozwój ścieżek rowerowych, wprowadzanie udogodnień dla rowerzystów.

Więcej informacji na stronie: www.mos.gov.pl/edu oraz www.mobilityweek.eu.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją Dnia bez Samochodu objęła Wirtualna Polska.

d2btx6j

Podziel się opinią

Share
d2btx6j
d2btx6j
Więcej tematów