Europejska Noc Naukowców w Brukseli
Nauka jest też zabawą - to główna idea trwającej w Brukseli Europejskiej Nocy Naukowców. Uczeni z kilku krajów UE prezentują widowiskowe pokazy - eksperymenty objaśniające teorie Wielkiego Wybuchu, tajemnice nieba w Planetarium, tańczącego robota najnowszej generacji.
Europejska Noc Naukowców odbywa się jednocześnie w niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jest częścią rozpoczętej w tym roku inicjatywy Komisji Europejskiej "Naukowcy w Europie 2005".
Chcemy pokazać, że nauka nie musi być nudna i że naukowcy - prawie jak dzieci - uwielbiają się bawić - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds Nauki i Badań Antonia Mochan.
Podkreśliła, że Europie brakuje młodych naukowców, ponieważ wielu znęconych lepszymi zarobkami emigruje do USA. Według szacunków Komisji Europejskiej dla dynamicznego rozwoju nauki Europie potrzeba do 2010 r. 700 tys. nowych naukowców - dodała Mochan.
W czasie brukselskiej nocy można miedzy innymi obejrzeć, jak powstawał świat, jak działa ludzki mózg i dlaczego fakir może bez bólu usiąść na skrzynce z gwoździami.
Najliczniej przybyli na pokazy rodzice z dziećmi. Najmłodszym najbardziej podobał się wyprodukowany przez Japończyków robot o imieniu ASIMO, który wykonywał polecenia stojącego na scenie instruktora, m.in. biegał a nawet tańczył break-dance.
Noc Naukowców odbywa się jednocześnie 23 września w kilkunastu krajach Europy; w Polsce - we Wrocławiu i Kielcach.