Trwa ładowanie...
d1mr5ez

Euro: końcowe odliczanie

Już za trzy tygodnie euro zastąpi narodowe waluty 12 państw Unii Europejskiej, członków Unii Walutowej. Euro zastąpi m.in. markę niemiecką, guldena holenderskiego, szylinga austriackiego, włoskiego lira, czy francuskiego franka. Trzy państwa unijne: Wielka Brytania, Dania i Szwecja, pozostają przy swojej walucie narodowej.

d1mr5ez
d1mr5ez

Do nadchodzących zmian przygotowuje się także Polska. 1 stycznia banki przeliczą nam automatycznie na euro posiadane przez nas na rachunkach dewizowych waluty narodowe państw strefy euro. Natomiast o waluty znajdujące się w naszych rękach musimy zatroszczyć się sami.

Do końca przyszłego roku będziemy je mogli sprzedać lub wymienić w Narodowym Banku Polskim oraz we wszystkich bankach komercyjnych, które mają licencję walutową. Jednak za wymianę zapłacimy prowizję. Po 2002 r. wymianę będą prowadziły już tylko niektóre banki, a prowizja za wymianę waluty ma być wyższa.

Bliskość euro widać już także w naszych kantorach. Wiesław Mróz z warszawskiej sieci kantorów Manhattan powiedział, że obserwuje większą podaż walut, głównie marek niemieckich. Już niedługo z tablic w kantorach zniknie 12 walut, a ich miejsce zajmie euro. Mróz podkreśla, że pozostaną funty brytyjskie, dolary amerykańskie, jeny japońskie, dwie waluty skandynawskie, czeskie i słowackie korony, węgierskie forinty i rosyjskie ruble.

Najszybciej, bo z początkiem przyszłego roku, prawnym środkiem płatniczym przestaje być marka niemiecka, 27 stycznia - gulden holenderski, a w lutym narodowe waluty pozostałych państw, czyli Irlandii, Francji, Austrii, Belgii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Luksemburga, Portugalii i Włoch. (jask)

d1mr5ez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mr5ez
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj