PolskaEugeniusz Grzeszczak: sejm zajmie się wnioskiem PiS ws. wotum nieufności 6-8 marca

Eugeniusz Grzeszczak: sejm zajmie się wnioskiem PiS ws. wotum nieufności 6‑8 marca

Sejm zajmie się wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności dla rządu PO-PSL na pierwszym posiedzeniu w marcu - powiedział wicemarszałek sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL). Wniosek z kandydaturą prof. Piotra Glińskiego na premiera klub PiS złożył w poniedziałek.

Eugeniusz Grzeszczak: sejm zajmie się wnioskiem PiS ws. wotum nieufności 6-8 marca
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

12.02.2013 | aktual.: 12.02.2013 20:28

Decyzję w sprawie terminu rozpatrzenia wniosku podjął wtorkowy Konwent Seniorów. Pierwsze marcowe posiedzenie sejmu jest zaplanowane w dniach 6-8 marca.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że nie ma większego znaczenia, "czy głosowanie nad wnioskiem odbędzie się za tydzień, czy za trzy tygodnie". Dodał jednak, że rozpatrzenie wniosku w marcu, a nie w lutym sprawi, że prof. Gliński będzie miał więcej czasu na konsultacje z klubami parlamentarnymi.

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od dnia jego zgłoszenia.

Uzasadniając wniosek, prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w poniedziałek, że jest to szansa, żeby "zmienić wyjątkowo zły, nieporadny rząd, by dokonać w Polsce zmiany, która jest dzisiaj bezwzględnie potrzebna".

W liczącym siedem stron pisemnym uzasadnieniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności politycy PiS stwierdzają, że wnioskują o wyrażenie wotum nieufności obecnemu rządowi "ze względu na zdecydowanie negatywną ocenę pracy Rady Ministrów, kierowanej przez Donalda Tuska, która nie spełnia elementarnych warunków uzasadniających akceptację przez posłów świadomie wypełniających swój mandat jako reprezentantów ogółu społeczeństwa".

Wniosek zawiera też sylwetkę prof. Glińskiego oraz propozycję trzech scenariuszy powołania rządu technicznego: rząd ekspercki, autorski zaproponowany przez prof. Glińskiego, rząd z ekspertami zaproponowanymi przez partie i rząd, w którym są politycy. Każdy z trzech wariantów - jak napisano - "zakłada prowadzenie konsultacji ze wszystkimi siłami politycznymi reprezentowanymi w sejmie, tak aby nowy gabinet cieszył się poparciem jak największej liczby posłów".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (356)