Trwa ładowanie...
d1j8fgc

Erdogan chce przekształcić Hagia Sophię w meczet. To odwet wobec USA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan twierdzi, że otwarcie meczetu w pełniącej obecnie funkcję muzeum Hagii Sophii będzie odpowiedzią na decyzję USA ws. Wzgórz Golan. Donald Trump uznał je za terytorium Izraela.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zapowiedzi prezydenta Erdogana wzbudziły zdecydowany sprzeciw
Zapowiedzi prezydenta Erdogana wzbudziły zdecydowany sprzeciw (East News)
d1j8fgc

Podczas wiecu wyborczego Erdogan zapewniał swoich zwolenników, że przywróci dawny status Hagii Sophii. Jak tłumaczył, będzie to odpowiedzią Turcji na działania Trumpa, który uznał Jerozolimę za stolicę Izraela, a ostatnio "oddał” Izraelowi Wzgórza Golan.

Kwestia przywrócenia meczetu w Hagii Sphii pojawiła się już przed lokalnymi wyborami w Turcji, które odbędą się w niedzielę. Erdogan usiłował zamienić muzeum w meczet również przed rokiem. Wówczas projekt zablokował turecki Sąd Najwyższy.

d1j8fgc

Deklaracje prezydenta Turcji odbiły się szerokim echem wśród społeczności międzynarodowej. Sprzeciw wobec planom Erdogana wyraziła m.in. Grecja. Zareagowało także UNESCO, tłumacząc, że zmiana statusu muzeum wymaga zatwierdzenia tego faktu przez Komitet Światowego Dziedzictwa.

Hagia Sophia, dawniej Kościół Mądrości Bożej, była najważniejszą świątynią chrześcijańską w Cesarstwie Bizantyjskim. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków osmańskich w XV wieku została zamieniona w meczet. Od 1935 r. ma status muzeum. Obiekt widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także: Lech Wałęsa o LGBT. Janina Ochojska odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1j8fgc

Podziel się opinią

Share
d1j8fgc
d1j8fgc
Więcej tematów