Trwa ładowanie...
d30gtuj
Eksperymentalny pojazd kosmiczny Virgin Galactic rozbił się podczas próbnego lotu
x-news/TVN 24

Eksperymentalny pojazd kosmiczny Virgin Galactic rozbił się podczas próbnego lotu

Drugi pilot zginął w katastrofie pasażerskiego statku kosmicznego SpaceShipTwo, nad którym pracuje firma Virgin Galactic. Pierwszy pilot zdołał się katapultować. Do katastrofy doszło na pustyni Mojave w Kalifornii podczas testowego lotu tego statku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d30gtuj

Śmierć drugiego pilota potwierdził rzecznik biura szeryfa hrabstwa Kern, Ray Pruitt. Powiedział też, że pierwszego pilota odnaleziono w pobliżu miejsca katastrofy, 150 km na północ od Los Angeles, i przewieziono do najbliższego szpitala. Jego obrażenia są określane jako ciężkie.

Był to pierwszy od stycznia test tego statku kosmicznego obejmujący odpalenie silnika rakietowego. Firma Virgin Galactic poinformowała na Twitterze, że podczas próbnego lotu doszło do "poważnej anomalii", której rezultatem była utrata statku SpaceShipTwo.

Fotograf Ken Brown, który był świadkiem katastrofy, powiedział, że SpaceShipTwo eksplodował, gdy został odczepiony od samolotu, który wynosił go na dużą wysokość. Zgodnie z założeniami po odłączeniu od samolotu uruchamiany jest silnik rakietowy, wynoszący statek na orbitę, a na Ziemię SpaceShipTwo wraca jak szybowiec.

d30gtuj

Pojazd, którego wyprodukowanie kosztowało 400 milionów dolarów, roztrzaskał się na wiele części. Stuart Witt, szef portu kosmicznego na pustyni Mojave, gdzie doszło do katastrofy, apeluje do ludzi z branży, by się nie poddawali. - To jest biznes godny rozwijania. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Gdyby to było łatwe to ani ja ani żaden z moich kolegów nie byłby tym zainteresowany - stwierdził.

Komercyjne loty w kosmos

Firma Virgin Galactic, założona przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, zawarła w tym roku porozumienie z Federalnym Zarządem Lotnictwa (FAA), które ma umożliwić rozpoczęcie komercyjnych lotów z pasażerami na orbitę okołoziemską. Porozumienie szczegółowo reguluje zasady organizacji lotów w kosmos pojazdów Virgin Galactic.

Termin pierwszego komercyjnego lotu, podczas którego pasażerowie będą mieli widok na naszą planetę na tle przestrzeni kosmicznej i kilka minut w stanie nieważkości, wielokrotnie przesuwano. Ostatnio mówiono, że będzie to wiosna 2015 roku.

d30gtuj

Na rozpoczęcie takich lotów oczekuje ponad 600 osób, które zapłaciły za bilety po 250 tys. dolarów, wśród nich sam Richard Branson i hollywoodzki gwiazdor Leonardo di Caprio oraz wiele innych osób.

Virgin Galactic's SpaceShipTwo ma być tak zwanym statkiem suborbitalnym, unoszącym się w przestrzeni kosmicznej przez kilka minut. Ma zabierać sześciu pasażerów.

Zobacz również film "Lot próbny Space Ship Two":

d30gtuj

Podziel się opinią

Share

d30gtuj

d30gtuj
Więcej tematów