Trwa ładowanie...
d2dze3g
d2dze3g

Eksperci krytykują pomysł zniesienia immunitetu

Według "Rzeczpospolitej" niewykluczone, że politycy PO będą musieli na dobre porzucić swój sztandarowy pomysł zniesienia immunitetów parlamentarnych. Eksperci, których nadzwyczajna sejmowa komisja do zmian w konstytucji poprosiła o sporządzenie opinii, nie zostawili suchej nitki na projekcie Platformy.
Share
d2dze3g

"Rzeczpospolita" poznała treść trzech ekspertyz, które trafiły ostatnio do komisji. Dziennik wyjaśnia, że w projekcie PO jest mowa o wykreśleniu z artykułu 105 konstytucji trzech ustępów dotyczących tak zwanego immunitetu formalnego, czyli takiego, który ogranicza odpowiedzialność karną parlamentarzystów.

Okazuje się, że jednoznacznie negatywne pomysł likwidacji tego immunitetu ocenili profesor Zbigniew Witkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i profesor Stanisław Bożyk z Uniwersytetu w Białymstoku. Witkowski uznał projekt Platformy za populistyczny.

Trzecia ekspertyza profesora Dariusza Dudka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego proponuje, by zamiast znosić immunitet zmienić jego charakter. Zdaniem Dudka posłowie mogliby być pociągani do odpowiedzialności karnej, jeśli Sejm nie wyrazi sprzeciwu większością dwóch trzecich głosów.

d2dze3g

Podziel się opinią

Share
d2dze3g
d2dze3g
Więcej tematów