Trwa ładowanie...
d2wm6uy
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Eksperci: co trzeci Europejczyk cierpi na choroby mózgu

Na choroby mózgu cierpi już co trzeci Europejczyk - alarmuje przewodniczący Polskiej Rady Mózgu, prof. Grzegorz Opala. Eksperci przypominają o tym z okazji Światowego Tygodnia Mózgu, który w tym roku obchodzony jest od 16 do 22 marca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Eksperci: co trzeci Europejczyk cierpi na choroby mózgu
(Fotolia, Fot: Alexander Raths)
d2wm6uy

Pomysłodawcą i organizatorem Brain Awareness Week jest Dana Foundation, prywatna organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, wspierająca badania nad lepszym poznaniem mózgu oraz opracowanie nowych metod leczenia schorzeń mózgu.

Z tej okazji w Polsce organizowane są konferencje, spotkania i wykłady. W dniach 16-22 marca odbędą się one m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Trójmieście. Omawiane będą najnowsze osiągnięcia w badaniach nad mózgiem, coraz częściej występujące schorzenia mózgu, takie jak choroba Alzheimera, oraz nowe metody ich leczenia.

Prof. Opala zwraca uwagę, że choroby mózgu są największym wyzwaniem współczesnej cywilizacji. - Z powodu starzenia się społeczeństw coraz więcej osób cierpi na demencje, udary mózgu, padaczkę, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane - dodaje

d2wm6uy

Była przewodnicząca Europejskiej Rady Mózgu, prof. Mary Baker z Londynu, która niedawna po raz kolejny przebywała w Polsce, podkreśla, że choroby mózgu powinny być traktowane bardziej priorytetowo w opiece medycznej. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2050 r. co trzeci Europejczyk będzie w wieku powyżej 60. roku życia.

Według prof. Opolskiego, w Polsce po 65. roku życia jest już 4,7 mln osób, w 2030 ich liczba zwiększy się do 8,5 mln. Nie wiadomo jednak ilu naszych rodaków cierpi na schorzenia mózgu. Przed kilkoma laty szacowano, że z powodu otępienia choruje u nas 400 tys. osób, 100 tys. cierpi na chorobę Parkinsona, a u 60 tys. co roku dochodzi do udaru mózgu.

- Te dane są już nieaktualne, z pewnością liczba chorych jest większa - uważa prof. Opolski. Do 2020 r. liczba Polaków cierpiących z powodu otępienia może się zwiększyć do prawie 1 mln.

Według prof. Baker, w Unii Europejskiej koszty powodowane przez schorzenia mózgu są większe niż te, jakie łącznie pochłaniają schorzenia sercowo-naczyniowe, nowotwory oraz cukrzyca.

d2wm6uy

Dr hab. Maciej Niewada z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego twierdzi, że na 30 krajów europejskich, które analizowano, Polska znalazła się na 23. miejscu pod względem kosztów ponoszonych na leczenie chorób mózgu.

Schorzenia mózgu występują nie tylko u ludzi starszych, atakują również ludzi młodych, mają jedynie nieco innych charakter. Europejska Rady Mózgu wymienia 19 grup schorzeń, wśród nich poza demencjami i udarami mózgu również migreny, zaburzenia lękowe, uzależnienia, a także zaburzenia osobowości, bezsenność i zaburzenia odżywiania.

Kierownik kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. Adam Stępień zwraca uwagę na migreny, na które cierpi 9 proc. Polaków, czyli 2,7 mln osób. Większość z nich jest w wieku od 20. do 50. roku życia. Narzekają na nie głównie kobiety, które stanowią aż 75 proc. wszystkich chorych.

Migreny na ogół są jednak lekceważone. Wiele osób sądzi, że są to jedynie zwykłe bóle głowy i nie idą po poradę do lekarza. "Wolimy wziąć leki przeciwbólowe i zwolnienie lekarskie aniżeli poddać się odpowiedniemu leczeniu, które pomaga co drugiemu choremu" - podkreśla specjalista, który pełni również funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurologii.

d2wm6uy

Według prof. Stępnia, prawie 40 proc. Polaków cierpiących z powodu migreny nigdy nie zgłosiło lekarzowi swej dolegliwości. A tylko co drugi chory przynajmniej raz skorzystał z konsultacji. Tymczasem terapia pomaga skrócić czas napadu migreny, który najczęściej trwa od 12 do 24 godzin. Pozwala również zmniejszyć występujące w tym okresie znaczne pogorszenie kondycji psychicznej.

- Można to zrobić na tyle skutecznie, żeby możliwe było kontynuowanie pracy, bo zwolnienie lekarskie nie zawsze jest konieczne - zapewnia prof. Stępień.

Prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii prof. Joanna Jędrzejczak uważa, że podobnie jest w przypadku padaczki, na którą cierpi w Polsce około 400 tys. osób. - Osoby, które mają dobrze kontrolowaną chorobę lekami, mogą być aktywne zawodowo - podkreśla. Wiele powszechnie stosowanych leków na padaczkę również w naszym kraju jest dostępnych i refundowanych.

d2wm6uy

Podziel się opinią

Share

d2wm6uy

d2wm6uy
Więcej tematów