PolskaEkolodzy przeciw męczeniu i zabijaniu zwierząt

Ekolodzy przeciw męczeniu i zabijaniu zwierząt

Weto! Ustawa do kosza! Gotowa recepta na
zabijanie! - tak członkowie stowarzyszenia Empatia mówili w Warszawie o ustawie o doświadczeniach na zwierzętach. W czwartek
w Sejmie odbędzie się debata nad tą ustawą.

Projekt ustawy określa zasady przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach, m.in. kwestie dopuszczalności przeprowadzania doświadczeń, zasady wykorzystania i przetrzymywania zwierząt. Nie ma w nim m.in. zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach.

W naszym kraju do doświadczeń używa się kilku milionów zwierząt rocznie. Są one więzione, okaleczane i zabijane. Na całym świecie panuje tendencja, aby wzmacniać kontrolę nad doświadczeniami, w Polsce chce się tę kontrolę rozluźnić - podkreślił na konferencji prasowej szef stowarzyszenia Empatia, Dariusz Gzyra.

Gzyra przypomniał, że Unia Europejska uchwaliła już powolne wycofywanie się z testowania kosmetyków na zwierzętach. Od 2005 roku w krajach Unii Europejskiej zakazane będzie przeprowadzanie doświadczeń na zwierzętach przy badaniu pojedynczych składników lub ich mieszanki dla przemysłu kosmetycznego, jeśli istnieją testy alternatywne.

Istnieje wiele alternatywnych metod, np. testy na tkankach czy na ochotnikach, które w stu procentach zastępują testy na żywych zwierzętach - zaznaczył.

Na konferencji zaprezentowano spot reklamowy przedstawiający okaleczone zwierzęta po doświadczeniach, o którego emisję stowarzyszenie Emaptia stara się w kilku stacjach telewizyjnych.

Stowarzyszenie Empatia uważa, że ustawa o doświadczeniach na zwierzętach wprowadza niewłaściwą definicję doświadczeń na zwierzętach, wyłączając z nich testy kosmetyków, oraz nie definiuje uśmiercania zwierzęcia, pozostawiając je tym samym poza etyczną kontrolą.

Zdaniem ekologów, nowa ustawa ogranicza także udział organizacji ochrony zwierząt w procesie opiniowania i kontroli przebiegu doświadczeń. W proponowanej ustawie w składzie tzw. komisji etycznej nie będą zasiadać członkowie ruchów dbających o prawa zwierząt - zauważył Gzyra.

Ustawa o doświadczeniach na zwierzętach ma zastąpić rozdział 9 (dotyczący procedur doświadczalnych z użyciem zwierząt) ustawy o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 roku, która została znowelizowana w roku 2002 w celu dostosowania jej do prawa Unii Europejskiej.

Rządowy projekt odrębnej ustawy o doświadczeniach na zwierzętach został przyjęty 18 grudnia 2003 roku. Ustawę przedstawiono do podpisu prezydentowi, który zwrócił się do Sejmu o ponowne jej rozpatrzenie.

Sejmowa Komisja Europejska zarekomendowała Sejmowi odrzucenie prezydenckiego weta wobec ustawy o doświadczeniach na zwierzętach.

Empatia działa od stycznia 2004 roku jako stowarzyszenie ogólnopolskie (wcześniej, od lutego 2003 roku, działała jako Inicjatywa Empatia). Zajmuje się przede wszystkim ochroną praw zwierząt. Znana jest m.in. z protestów przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach oraz przeciwko nieludzkim warunkom przewożenia zwierząt na rzeź - m.in. koni.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)