PolskaDzień Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych

We wtorek obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych - świętych
wyniesionych na ołtarze i tych anonimowych, nieznanych. W całej
Polsce odprawiane były msze święte i nabożeństwa; prowadzone
żałobne procesje. Na cmentarzach w całym kraju odbywały się kwesty
na ratowanie najcenniejszych nagrobków i zabytkowych nekropolii.

Dzień Wszystkich Świętych
Źródło zdjęć: © PAP

01.11.2005 | aktual.: 01.11.2005 20:15

Prymas Polski kardynał Józef Glemp przewodniczył uroczystościom na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie; odprawił też mszę świętą w kościele św. Karola Boromeusza. Na Wolskim Cmentarzu Prawosławnym w Warszawie odbyła się ekumeniczna procesja prawosławnych i katolików. Na Cmentarzu Służewieckim w intencji wszystkich zmarłych spoczywających na tym cmentarzu, szczególnie w intencji ofiar represji stalinowskich w latach 1946-56, modlił się modlić ks. prałat Józef Maj.

W Gdańsku duchowni kilku wyznań uczcili pamięć bezimiennych zmarłych na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy. Modlitwa ekumeniczna w tym miejscu w dniu Wszystkich Świętych odbyła się po raz czwarty.

Nekropolia upamiętnia nieistniejące już, zniszczone gdańskie cmentarze. Cmentarz ten otwarto w maju 2002 r. Położony jest na terenie powstałego w II połowie XIV wieku Cmentarza Bożego Ciała - zamkniętego w 1956 r., a w latach 60. zamienionego na park.

Oprócz cmentarza Bożego Ciała w Gdańsku likwidowano też inne nekropolie. W sumie z mapy miasta znikło 27 miejsc pochówku różnych wyznań. Na cmentarzu-pomniku ułożonych jest 38 płyt nagrobnych, pochodzących z XVIII, XIX i XX wieku.

W Dniu Wszystkich Świętych w wielu miastach zmieniona została organizacja ruchu oraz funkcjonowanie komunikacji miejskiej; na ulice wyjechało więcej autobusów i tramwajów, niektóre ulice w pobliżu cmentarzy zostały zamknięte dla ruchu. Porządku na drogach i bezpieczeństwa na cmentarzach pilnuje więcej niż zwykle funkcjonariuszy policji.

Dzień Wszystkich Świętych (Festum omnium sanctorum) jest chrześcijańską uroczystością ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych i męczenników, którzy są w niebie z Bogiem. Obchodzony jest 1 listopada.

Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie mszy świętej. W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia relikwii świętych, albo części tych relikwii w inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła.

Dzień Wszystkich Świętych przypomina nam przede wszystkim tych Świętych Pańskich, którzy nie mają swoich osobnych dni w roku liturgicznym - nieznanych sług Bożych. Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)