ŚwiatDzieci karmione piersią mają mocniejsze płuca

Dzieci karmione piersią mają mocniejsze płuca

Dzieci karmione piersią mają mocniejsze
płuca. Może to dlatego, że wysysanie matczynego mleka jest
trudniejsze niż ssanie smoczka od butelki, sugerują naukowcy.

14.11.2008 | aktual.: 14.11.2008 18:47

Karmienie dziecka piersią trwa dużo dłużej niż nakarmienie go za pomocą butelki ze smoczkiem. To dlatego, że wyssanie mleka z piersi wymaga trzy razy większego wysiłku ze strony noworodka - a dokładnie, ze strony jego płuc.

Taka praca może według specjalistów wzmacniać płuca. - Bardzo przypomina to ćwiczenia, jakie stosujemy u starszych pacjentów podczas rehabilitacji płucnej - wyjaśnia dr Syed Arshad z Southampton University w Wielkiej Brytanii.

Przeprowadził on wraz z amerykańskimi kolegami badania ponad 1400 dzieci. Uczeni śledzili ich rozwój od urodzenia do 10 roku życia. Wiedzieli więc, które z nich były w dzieciństwie karmione piersią i jak długo korzystały z tego dobrodziejstwa.

Badania płuc u dziesięciolatków pokazały, że te spośród nich, które przynajmniej przez cztery miesiące ssały matczyną pierś, miały mocniejsze płuca od pozostałych badanych. Podczas testów dzieci te wydmuchiwały więcej powietrza i to w krótszym czasie, niż ich rówieśnicy.

Są to kolejne badania, które pokazują, że naturalne karmienie przynosi korzyści zdrowotne najmłodszym. W tym przypadku jednak podobny efekt można by osiągnąć dzięki odpowiednio zaprojektowanym smoczkom do butelek. Naukowcy już szukają producenta, który zechciałby wyprodukować model smoczka według ich wytycznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)