Działo się w czwartek w nocy. Władimir Putin przyjął ofertę Kim Dzong Una
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Władimir Putin z Kim Dzong Unem
oprac. MMIK
- Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zaprosił do swojego kraju prezydenta Rosji Władimira Putina. Informacje podała agencja Reutera, powołując się na agencję informacyjną KCNA. Zaproszenie zostało przyjęte, jednak nie wyznaczono jeszcze konkretnej daty. Propozycja rewizyty padła na zakończenie przyjęcia wydanego po zwiedzeniu centrum kosmicznego kosmodromu Wostocznyj. "Pod koniec przyjęcia Kim Dzong Un uprzejmie zaprosił Putina do złożenia wizyty w KRLD w dogodnym terminie" - oświadczyła KCNA. Zdaniem Kim Dzong Una wizyta wyniosła stosunki między Koreą Północną a Rosją na nowy poziom. Przywódca zapewnił, że chce wspierać te relacje przez następne sto lat.
- W Korei Południowej rozpoczął się strajk pracowników kolei. Do czterodniowych protestów przystąpiło ok. 13 tys. osób zrzeszonych w związkach pracowników kolei. W tym czasie przewozy pociągami pasażerskimi i kolejowymi mogą zostać ograniczone nawet o 60 proc. Jak podaje agencja Reutera, pracownicy chcą poprawy warunków płacy i pracy oraz rozszerzenia usług pociągów kulowych KTX na przynoszące zyski trasy, np. do południowego Seulu. To pierwszy taki strajk od listopada 2019 r.
- Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało o 68 samolotach chińskich sił powietrznych oraz 10 okrętach marynarki wojennej, które znalazły się na obszarze wokół wyspy. Zostały one zauważone w ciągu ostatnich 24 godzin. "Wykryto 68 samolotów PLA i 10 statków PLAN wokół Tajwanu" – oświadczyło ministerstwo obrony Tajwanu. Jak podaje Alarabiya News, niektóre z samolotów poleciały na chiński lotniskowiec Shandong, by wziąć udział w ćwiczeniach morskich na zachodnim Pacyfiku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Stany Zjednoczone wstrzymają 85 mln dolarów pomocy wojskowej dla Egiptu. Powodem tej decyzji jest niespełnienie warunków dotyczących uwolnienia przez Kair więźniów politycznych. Jak informuje agencja Reutera, powołując się na otrzymane zawiadomienie Kongresu, 55 mln dolarów z pieniędzy, które miały trafić do Egiptu, zostanie przeznaczone na pomoc dla Tajwanu, a pozostałe 30 mln zostanie przekierowane do Libanu. Ambasada Egiptu w Waszyngtonie nie odniosła się do sprawy.
- Prezydent Chin Xi Jinping oraz jego wenezuelski odpowiednik Nicolas Maduro podpisali dwustronne umowy dotyczące gospodarki, handlu, turystyki, a także technologii, lotnictwa cywilnego oraz przestrzeni kosmicznej. O porozumieniu poinformowała agencja Reutera, która powołała się na China Central Television (CCTV). Głowy dwóch państw spotkały się pierwszy raz w ciągu ostatnich pięciu lat, podczas wizyty Maduro w Pekinie. Chiny i Wenezuelę od dawna łączą ciepłe relacje. Podczas ostatniego spotkania stosunki między krajami zostały podniesione do rangi "strategicznego partnerstwa na każdą pogodę". Chiny i Wenezuela są "dobrymi przyjaciółmi, charakteryzującymi się wzajemnym zaufaniem" - powiedział Xi.