Trwa ładowanie...

Dziadek Donalda Trumpa chciał wrócić z emigracji do Niemiec, ale władze się nie zgodziły? "Bild" odnalazł dokumenty

Niemiecki dziennik "Bild" pisze, powołując się na odnalezione w archiwum dokumenty, pisze, że Friedrich Trump, dziadek prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, chciał wrócić na początku XX wieku z emigracji w USA na stałe do Niemiec, jednak władze Bawarii odrzuciły tę prośbę.

Dziadek Donalda Trumpa chciał wrócić z emigracji do Niemiec, ale władze się nie zgodziły? "Bild" odnalazł dokumentyŹródło: PAP/EPA, fot: Samuel Corum
d3nulz1
d3nulz1

Roland Paul, emerytowany dyrektor Instytutu Historii Palatynatu, powiedział "Bildowi", że Friedrich Trump (1869-1918) wyemigrował w 1885 roku do Stanów Zjednoczonych przed odbyciem służby wojskowej, nie dotrzymując obowiązku wymeldowania się. Dlatego gdy w 1905 roku starał się o ponowne nadanie obywatelstwa i pozwolenie na osiedlenie się, władze odrzuciły jego wniosek.

Jak Friedrich Trump doszedł do dużych pieniędzy? W Ameryce był poszukiwaczem złota, prowadził restaurację, a następnie był podobno właścicielem domu publicznego - czytamy w niemieckim tabloidzie.

Podczas odwiedzin w dawnej ojczyźnie w 1901 roku Trump zakochał się w mieszkance Palatynatu, Elżbiecie, ożenił się z nią, po czym oboje wyjechali do USA. Jednak kobieta tęskniła za Niemcami - pisze autor artykułu, Hans-Wilhelm Saure.

Starania Friedricha Trumpa o pozwolenie na osiedlenie się w Bawarii skończyły się niepowodzeniem. Z odnalezionego w archiwum w Spirze pisma z 27 lutego 1905 roku wynika, że władze nakazały mu opuszczenie terytorium Bawarii do 1 maja, grożąc deportacją w przypadku niezastosowania się do polecenia. Część Palatynatu, w której zatrzymał się Trump, należała w tym czasie do królestwa Bawarii wchodzącego w skład Cesarstwa Niemieckiego.

d3nulz1

Biegu wydarzeń nie zmienił też skierowany przez Trumpa 6 czerwca 1905 roku do regenta Bawarii Luitpolda (Luitpold Karol Józef Wilhelm Wittelsbach - książę Bawarii, regent Bawarii w latach 1886-1912) wiernopoddańczy list z prośbą o zmianę decyzji i zezwolenie na ponowne osiedlenie się.

1 lipca 1905 roku Trumpowie opuścili Niemcy ostatecznie. Na pokładzie parowca Pennsylvania dotarli do Nowego Jorku, gdzie trzy miesiące później przyszedł na świat ojciec przyszłego prezydenta USA.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Zobacz również: "Nie wierzę we wcześniejsze wybory"
d3nulz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nulz1
Więcej tematów