Dżakarta – miasto które tonie
Naukowcy obawiają się, że północna część Dżakarty – stolicy Indonezji może zostać całkowicie zatopiona do 2050 roku.
Dżakarta - stolica Indonezjijest zagrożona. To ponad 10 milionowe miasto jest najszybciej zatapiającym się miastem na świecie. Dżakarta znajduje się na bagnistych terenach, a przez samo miasto przepływa 13 rzek. Na przestrzeni lat dało się zaobserwować jak coraz większe tereny zabudowane pokrywają się wodą. Budynki stoją w wodzie, a miasto w wolnym tempie zaczyna znikać.
Dżakarta – miasto które tonie.
Dżakarta tonie średnio od 1 do 15 centymetrów rocznie. Obecnie na skutek osiadania bagnistej ziemi prawie połowa powierzchni miasta znajduje się poniżej poziomu morza.* Naukowcy twierdzą, że do 2050 roku około 95% terenu północnej Dżakarty może zostać zatopione.*
Już teraz w północnej części miasta coraz częściej widać opuszczone biurowce i domy. Zdarza się, że części parterowe budynków znajdują się pod wodą, a mimo to właściciele odmawiają ich opuszczania. Mieszkańcy próbują naprawiać i odbudowywać stojące w wodzie domy – niestety wszystkie te działania są jedynie krótkoterminowymi środkami zaradczymi.
Północna Dżakarta była historycznie miastem portowym, a dziś jest jednym z najbardziej ruchliwych portów morskich w Indonezji. Obecnie w północnej części miasta – tej najbardziej zagrożonej zatonięciem, mieszka ok. 1,8 miliona ludzi.