Dyskusyjne Kluby Książki
Przy bilbliotekach publicznych w Polsce powstanie około 200 Dyskusyjnych Klubów Książki. Takie są wstępne szacunki Instytutu Książki. Projekt powołania klubów jest częścią ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa "Tu czytamy", realizowanego przez Instytut Książki we współpracy z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego. Jak wynika z najnowszych badań Biblioteki Narodowej - w ubiegłym roku jedynie 33% Polaków kupiło książkę. W badaniach uwzględniano także zakup podręczników. Połowa z nas - książki czyta.
W związku z taką sytuacją możliwość powołania Dyskusyjnych Klubów Książki jest wiadomością optymistyczną - podkreśla w rozmowie z IAR dyrektor Instytutu Książki, Magdalena Ślusarska. Zapowiada, że w przyszłym roku kluby będą powstawać także w szkołach.
Program "Tu czytamy" został zaprezentowany również na - trwających w Warszawie - 22 Targach Książki Edukacyjnej. Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych targow. Wstęp na targi jest bezpłatny.
W 10 miastach Polski rozpoczyna się - trzeci Festiwal Literatury Popularnej POPLIT. To część festiwalu "Cztery pory książki" oraz fragment programu "Tu czytamy".
Festiwal Literatury Popularnej zawita w tym roku do Białegostoku, Bielska-Białej, Bytomia, Katowic, Kędzierzyna-Koźle, Krakowa, Olsztyna, Poznania, Warszawy i Wrocławia. W sumie odbędzie się 69 spotkań, w których udział wezmą - między innymi - gwiazda festiwalu Neil Gaiman, autor znakomitych powieści, komiksów oraz książek dla dzieci, a także: Andrzej Sapkowski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Rafał A. Ziemkiewicz, Monika Szwaja, Janusz L. Wiśniewski, Robert Makłowicz, Izabela Sowa, Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Grochola, Przemysław Czapliński, Agata "Endo" Nowicka i Marta Dzido.