Trwa ładowanie...
d40xny3
d40xny3

Dyrektywa UE o etosie w miejsu pracy

Share
d40xny3

Po roku sporów ministrowie państw Unii Europejskiej jednomyślnie zatwierdzili w środę kontrowersyjną dyrektywę, która zakazuje szkołom wyznaniowym dyskryminacji kandydatów do pracy z powodu poglądów religijnych lub orientacji seksualnej.

Komisarz Unii ds. socjalnych, Anna Diamantopulu, powiedziała że państwa kandydujące, w tym Polska, będą zobowiązane po wejściu do Unii Europejskiej dostosować się do nowego prawa.

Placówki wyznaniowe, w tym szkoły, mogą jednak utrzymać prawo do restrykcyjnego naboru kandydatów np. w przypadku nauczycieli religii.

d40xny3

Dyrektywa nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi w kwestii nauczycieli innych przedmiotów, np. matematyki. Sprawa nauczycieli nie jest jasna, bo w wielu przypadkach ich obowiązki nie ograniczają się do lekcji.

Dokument odwołuje się do przestrzegania etosu w miejscach pracy. Ponieważ - jak mówiła komisarz - słowo "etos" ma różne znaczenia w różnych językach, każde państwo członkowskie może przetłumaczyć je na własny sposób, aby umożliwić działalność instytucjom. Na tym właśnie polega kompromis osiągnięty przez ministrów Piętnastki. (and)

d40xny3

Podziel się opinią

Share
d40xny3
d40xny3
Więcej tematów