Trwa ładowanie...

Dyrektor CIA zapowiada jej rozległą reorganizację

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) podejmuje jedną z największych w swych dziejach reorganizacji, ukierunkowaną na cyberoperacje i wprowadzanie ulepszonej cyfrowej techniki zbierania informacji - oświadczył dyrektor CIA John Brennan.

Share
Dyrektor CIA zapowiada jej rozległą reorganizację
Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d1e41kb

Poinformował również o tworzeniu w CIA nowych jednostek organizacyjnych zwanych ośrodkami misji, w których skupiać się będą działania dotyczące określonych wyzwań lub obszarów geograficznych - jak np. rozprzestrzenianie broni, czy Afryka. Ponadto nowa Dyrekcja Innowacji Cyfrowych ma pokierować wysiłkami CIA na rzecz wyszukiwania i wykorzystywania najnowszych zdobyczy techniki cybernetycznej.

Według Brennana, dyrekcja ta będzie miała w agencji taki sam status jak cztery pozostałe, istniejące już od lat dyrekcje.

W dzisiejszym cyfrowym świecie utrzymanie "zdolności realizowania naszej odpowiedzialności za wywiad, prowadzony przez ludzi i za bezpieczeństwo narodowe stało się jeszcze większym wyzwaniem. I dlatego tym, co powinniśmy robić jako agencja, jest zapewnienie, byśmy byli w stanie zrozumieć wszystkie aspekty cyfrowego środowiska" - zaznaczył szef CIA.

d1e41kb

W ramach reorganizacji dwie z czterech głównych dyrekcji CIA - zajmująca się między innymi konstruowaniem szpiegowskich gadżetów Dyrekcja Nauki i Techniki oraz odpowiedzialna za sprawy administracyjne i logistyczne Dyrekcja Wsparcia - utrzymają swe dotychczasowe nazwy. Dyrekcja Wywiadu będzie odtąd funkcjonować jako Dyrekcja Analiz, co odzwierciedla jej rolę zbierania i analizowania informacji, pochodzących zarówno z tajnych, jak i jawnych źródeł.

Natomiast odpowiedzialna za rekrutowanie agentów i tajne operacje Państwowa Służba Niejawna (National Clandestine Service) nosić będzie teraz nazwę Dyrekcji Operacji - jaka obowiązywała w jej przypadku przez większość czasu istnienia CIA.

d1e41kb

Podziel się opinią

Share
d1e41kb
d1e41kb
Więcej tematów