Trwa ładowanie...
07-03-2015 04:50

Dyrektor CIA zapowiada jej rozległą reorganizację

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) podejmuje jedną z największych w swych dziejach reorganizacji, ukierunkowaną na cyberoperacje i wprowadzanie ulepszonej cyfrowej techniki zbierania informacji - oświadczył dyrektor CIA John Brennan.

Dyrektor CIA zapowiada jej rozległą reorganizacjęŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d3vjmxu
d3vjmxu

Poinformował również o tworzeniu w CIA nowych jednostek organizacyjnych zwanych ośrodkami misji, w których skupiać się będą działania dotyczące określonych wyzwań lub obszarów geograficznych - jak np. rozprzestrzenianie broni, czy Afryka. Ponadto nowa Dyrekcja Innowacji Cyfrowych ma pokierować wysiłkami CIA na rzecz wyszukiwania i wykorzystywania najnowszych zdobyczy techniki cybernetycznej.

Według Brennana, dyrekcja ta będzie miała w agencji taki sam status jak cztery pozostałe, istniejące już od lat dyrekcje.

W dzisiejszym cyfrowym świecie utrzymanie "zdolności realizowania naszej odpowiedzialności za wywiad, prowadzony przez ludzi i za bezpieczeństwo narodowe stało się jeszcze większym wyzwaniem. I dlatego tym, co powinniśmy robić jako agencja, jest zapewnienie, byśmy byli w stanie zrozumieć wszystkie aspekty cyfrowego środowiska" - zaznaczył szef CIA.

W ramach reorganizacji dwie z czterech głównych dyrekcji CIA - zajmująca się między innymi konstruowaniem szpiegowskich gadżetów Dyrekcja Nauki i Techniki oraz odpowiedzialna za sprawy administracyjne i logistyczne Dyrekcja Wsparcia - utrzymają swe dotychczasowe nazwy. Dyrekcja Wywiadu będzie odtąd funkcjonować jako Dyrekcja Analiz, co odzwierciedla jej rolę zbierania i analizowania informacji, pochodzących zarówno z tajnych, jak i jawnych źródeł.

Natomiast odpowiedzialna za rekrutowanie agentów i tajne operacje Państwowa Służba Niejawna (National Clandestine Service) nosić będzie teraz nazwę Dyrekcji Operacji - jaka obowiązywała w jej przypadku przez większość czasu istnienia CIA.

d3vjmxu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vjmxu
Więcej tematów