Dwie trzecie Polaków zadowolonych z członkostwa w UE
Ponad dwie trzecie Polaków (70%)
pozytywnie ocenia członkostwo Polski w Unii Europejskiej - wynika
z wrześniowego sondażu TNS OBOP.
Negatywnie obecność naszego kraju w unijnych strukturach ocenia 9% badanych, a 18% uważa, że członkostwo w UE nie jest ani
czymś dobrym, ani złym.
Jak wynika z badania, również ponad dwie trzecie Polaków (70%) ocenia, że wejście Polski do UE nie wpłynęło na ich życie. Przeciwnego zdania jest 28% badanych - przy czym 18% dostrzega zmiany na korzyść, a 10% wskazuje na ich negatywny charakter.
Najbardziej zadowolone z członkostwa Polski w UE są osoby záwyższym wykształceniem (82%), dobrze sytuowane materialnie (82%) i interesujące się polityką (78%).
Badanie TNS OBOP pokazuje również, że im młodsi są Polacy, tym częściej pozytywnie wypowiadają się na temat naszego członkostwa w Unii Europejskiej: akceptację przynależności do UE wyraża 58% osób wáwieku 60 lub więcej lat, 66% czterdziestolatków i aż 77% nastolatków (15-19 lat).
Blisko dwie trzecie społeczeństwa (64%) wyraża przekonanie, że przynależność Polski doástruktur unijnych wpłynęła na sytuację naszego kraju. Ponad połowa (53%) badanych zauważa przy tym zmiany na lepsze. Zmiany na gorsze wskazuje 11% respondentów, zaś 29% nie dostrzega w kraju żadnych zmian związanych z członkostwem w UE.
65% ankietowanych uważa, że wejście Polski do UE miało wpływ na pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej. Większość (57%) badanych uważa, że unijne członkostwo korzystnie wpłynęło na status Polski w świecie; przeciwnego zdania jest 8%. Co czwarty respondent (26%) jest zdania, że wejście do UE nie wpłynęło na międzynarodową pozycję Polski, zaś 9% nie ma na ten temat zdania.
Badanie przeprowadzono w dniach 7-11 września br. na 1005- osobowej, reprezentatywnej losowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.