Trwa ładowanie...
d36wmsz
usa
04-02-2003 11:02

Dwa projekty dla strefy zero w Nowym Jorku

Dwa projekty zabudowy tzw. strefy zero, czyli miejsca po zniszczonych bliźniaczych wieżach World Trade Center w Nowym Jorku, zostały zakwalifikowane do końcowego etapu konkursu. Taką decyzję podjęło w poniedziałek wieczorem, po czterogodzinnej debacie, ośmioosobowe jury.

Share
d36wmsz

W końcowym etapie konkursu wezmą udział projekty: grupy architektów THINK i Daniela Libeskinda. Grupa THINK, kierowana przez nowojorskiego architekta Rafaela Vinoly i Frederika Schwartza, proponuje utworzenie w strefie zero Światowego Centrum Kulturalnego, nazywanego Wieżami Eiffla XXI wieku. Miałyby one 507 metrów.

Drugi z projektów - Daniela Libeskinda, projektanta Muzeum Żydowskiego w Berlinie - przewiduje powstanie wielu budowli w kształcie figur geometrycznych (w stylu Muzeum Żydowskiego), których zwieńczeniem byłaby iglica. Całość sięgałaby 541 metrów.

Obydwa projekty zakładają, że powstałe budowle będą największe na świecie. Dotychczas za największe uważa się wieże w Malezji, które mają 452 metry.

Na konkurs w sprawie zabudowy strefy zero przysłano 407 projektów. Początkowo wyłoniono z nich prace siedmiu zespołów architektów, pochodzących z Berlina, Amsterdamu, Londynu, Tokio, Nowego Jorku i Los Angeles. Teraz z tych projektów wybrano dwa. Ostateczny zwycięzca ma zostać ogłoszony jeszcze w lutym. (mag)

d36wmsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36wmsz
d36wmsz
Więcej tematów