WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
usa

Dwa projekty dla strefy zero w Nowym Jorku

Dwa projekty zabudowy tzw. strefy zero, czyli miejsca po zniszczonych bliźniaczych wieżach World Trade Center w Nowym Jorku, zostały zakwalifikowane do końcowego etapu konkursu. Taką decyzję podjęło w poniedziałek wieczorem, po czterogodzinnej debacie, ośmioosobowe jury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

W końcowym etapie konkursu wezmą udział projekty: grupy architektów THINK i Daniela Libeskinda. Grupa THINK, kierowana przez nowojorskiego architekta Rafaela Vinoly i Frederika Schwartza, proponuje utworzenie w strefie zero Światowego Centrum Kulturalnego, nazywanego Wieżami Eiffla XXI wieku. Miałyby one 507 metrów.

Drugi z projektów - Daniela Libeskinda, projektanta Muzeum Żydowskiego w Berlinie - przewiduje powstanie wielu budowli w kształcie figur geometrycznych (w stylu Muzeum Żydowskiego), których zwieńczeniem byłaby iglica. Całość sięgałaby 541 metrów.

Obydwa projekty zakładają, że powstałe budowle będą największe na świecie. Dotychczas za największe uważa się wieże w Malezji, które mają 452 metry.

WP

Na konkurs w sprawie zabudowy strefy zero przysłano 407 projektów. Początkowo wyłoniono z nich prace siedmiu zespołów architektów, pochodzących z Berlina, Amsterdamu, Londynu, Tokio, Nowego Jorku i Los Angeles. Teraz z tych projektów wybrano dwa. Ostateczny zwycięzca ma zostać ogłoszony jeszcze w lutym. (mag)

Polub WP Wiadomości
WP
WP