Trwa ładowanie...
dc03e1e
20-02-2008 10:00

Drugi dzień blokady granicy w Rawie Ruskiej

Drugi dzień trwa w środę blokada
ukraińsko-polskiego przejścia granicznego Rawa Ruska-Hrebenne -
dowiedziała się PAP w Radzie Rejonowej (powiatowej) w położonej
w okolicach przejścia Żółkwi.

dc03e1e
dc03e1e

Ludzie stali na granicy całą noc, grzejąc się przy ogniskach. Mają zamiar protestować tam aż do uzyskania zezwoleń na przekraczanie granicy bez wiz - powiedziało proszące o anonimowość źródło PAP.

W nocy z wtorku na środę dyżur przy drodze do przejścia w Rawie Ruskiej pełniło ok. 30 osób. Oczekuje się, że w dzień będzie ich znacznie więcej.

Według obecnej na miejscu korespondentki portalu informacyjnego "ZIK" Ludmiły Szubinej, we wtorkowym proteście w Rawie Ruskiej wzięło udział ok. 200 osób.

Są tam nie tylko przemytnicy. Uproszczonych zasad wjazdu do Polski domagają się także ludzie, którzy mają rodzinę po drugiej stronie granicy - powiedziała w rozmowie telefonicznej z PAP.

dc03e1e

We wtorek przez granicę w Rawie Ruskiej przepuszczano jedynie samochody ukraińskie. Jak podała ukraińska stacja telewizyjna "5.Kanał", jedną z pierwszych ofiar protestu stał się konsul RP we Lwowie Wiesław Osuchowski, któremu nie pozwolono na wjazd do Polski.

Szubina stwierdziła, że do blokad przejść granicznych z Polską przygotowują się również mieszkańcy innych miejscowości, położonych przy granicy.

Z Ukrainy do Polski można wjechać przez sześć przejść granicznych: w Smolnicy (Krościenko po stronie polskiej), Szeginiach (Medyka), Krakowcu (Korczowa), Rawie Ruskiej (Hrebenne), Uściługu (Zosin) i Jahodynie (Dorohusk).

Od grudnia, w związku z wejściem Polski do strefy Schengen, obywatele Ukrainy zamiast dotychczasowych bezpłatnych i wielorazowych wiz zmuszeni są płacić za nie 35 euro. W zamian za to mają prawo do jednokrotnego przekroczenia granicy.

dc03e1e

Uderzyło to w mieszkańców przygranicznych miejscowości Ukrainy, żyjących dotychczas z przemytu do Polski taniego ukraińskiego alkoholu i papierosów. Od stycznia co jakiś czas urządzają oni blokady przejść granicznych, domagając się podpisania umowy o małym ruchu granicznym z Polską.

Mają nadzieję, że po zawarciu umowy będą mogli jeździć do sąsiedniego kraju bez wiz, na podstawie specjalnych zezwoleń. Liczą, że przywilejem tym będą objęci mieszkańcy strefy przygranicznej z miejscowości, znajdujących się w odległości 50 km od granicy.

Ludność ukraińskiego pogranicza ostrzega, że jeśli umowa o małym ruchu granicznym nie zostanie zawarta do końca lutego, granica z Polską zostanie całkowicie zablokowana.

Jarosław Junko

dc03e1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc03e1e
Więcej tematów