PolskaDroga krzyżowa w byłym KL Birkenau

Droga krzyżowa w byłym KL Birkenau

Parę tysięcy wiernych wzięło udział w
drodze krzyżowej, która odbyła się na terenie byłego
obozu zagłady Birkenau. Wierni modlili się w intencji ofiar obozów
koncentracyjnych i gułagów.

Wierni wyruszyli spod bramy głównej obozu zwanej Bramą Śmierci. Na czele nieśli olbrzymi krzyż. Poszczególne stacje zlokalizowane były m.in. przy rampie, gdzie kończyły bieg setki transportów z całej Europy, a także na ruinach krematoriów i w obozie cygańskim.

Rozważania wygłoszone przez dziekana oświęcimskiego ks. Krzystofa Strauba nawiązywały do męki Chrystusa. Wskazywał także na męczeńską śmierć więźniów Auschwitz-Birkenau: świętych Maksymiliana Kolbe i Edyty Stein. Wierni modlili się za wszystkich poległych, ale również w intencji obecnie rządzących - by nie burzyli pokoju.

Uroczystość zakończyła msza święta w kościele parafialnym w Brzezince, tuż za drutami KL Birkenau.

Droga krzyżowa przez Birkenau, która została poprowadzona po raz piętnasty, nawiązuje do pielgrzymki Jana Pawła II, który modlił się tu w czerwcu 1979 r.

Obóz KL Birkenau powstał w 1940 r. Pierwszymi więźniami było ponad 700 Polaków, którzy trafili tu z więzienia w Tarnowie. Dwa lata później powstał Auchwitz II - Birkenau, przede wszystkim miejsce masowej zagłady Żydów. Kompleks Auschwitz uzupełniała sieć podobozów rozrzuconych na terenie Śląska i Małopolski.

Według badań historyków, w obozie hitlerowcy więzili co najmniej 1,3 mln osób. Zgładzili 1,1 mln osób, przede wszystkim europejskich i polskich Żydów i Polaków, a także Romów i jeńców sowieckich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)