Trwa ładowanie...
d1ur7d3
19-04-2006 16:10

Dożywocie dla byłego świadka koronnego z "wołomina"

Były świadek koronny, gangster z grupy wołomińskiej Janusz Cz. został skazany na dożywocie za zabójstwo młodej kobiety w 2000 r. w Wólce Radzymińskiej (woj.mazowieckie). Razem z nim odpowiadało za to sześć innych osób związanych z "wołominem".

d1ur7d3
d1ur7d3

W sierpniu 2000 r., w lesie w Wólce Radzymińskiej policja, dzięki przypadkowej kobiecie, odkryła dwa zakopane ciała. Jak się okazało - młodej kobiety i jej narzeczonego. Dzięki zeznaniom jednego z oskarżonych, Andrzeja P. (sąd zastosował wobec niego nadzwyczajne złagodzenia kary i skazał go na grzywnę)
, udało się ustalić, że dziewczynę zastrzelił Janusz Cz., a pomagali mu w tym kompanii - Dariusz R. (skazany na 25 lat więzienia) i Zbigniew W. (skazany za to na 15 lat więzienia).

Ani policji, ani prokuraturze nie udało się ustalić, jak doszło do zabójstwa mężczyzny. Wiadomo, że został zastrzelony z tej samej broni co narzeczona, prawdopodobnie w tym samym miejscu i mniej więcej w tym samym czasie. Nie wiadomo jednak, kto pociągał za spust. Dlatego Cz. od zarzutu tego zabójstwa, podobnie jak pozostali oskarżeni, został uniewinniony.

Według prokuratury, motywem zbrodni były najprawdopodobniej porachunki. Zabity mężczyzna prowadził firmę leasingową. Jego narzeczona zginęła prawdopodobnie dlatego, że była z nim blisko związana - mówiła przewodnicząca składu sędziowskiego Alina Rychlińska.

Wysoki wyrok dla Janusza Cz. uzasadniła tym, że z zimną krwią zaplanował i dokonał zabójstwa dziewczyny. Cz. utracił status świadka koronnego za to, że rozsyłał do mediów kasetę wideo z informacją, że jest takim świadkiem oraz ze szczegółami procedur związanych z tą instytucją.

d1ur7d3

W czwartek ma ruszyć w Warszawie kolejny proces w sprawie gangu wołomińskiego. Na ławie oskarżonych zasiada osiem osób, w tym szefowie grupy: Robert R. pseud. Rudy, Jacek K. pseud. Citek i Dariusz B. "Kunta" lub "Jogi" (następcy Jacka K. "Klepaka", młodego bossa "wołomina", zastrzelonego w 2002 r. w Mikołajkach).

Gang wołomiński to drugi po "pruszkowie" osławiony gang z centralnej Polski, który zaczął swoją działalność na początku lat 90. Pomiędzy nim a gangiem pruszkowskim dochodziło do krwawych porachunków, w efekcie których zginął m.in. jeden z szefów "wołomina" Wiesław N. pseud. Wariat.

Członkowie gangu mieli na swoim koncie - oprócz ściągania haraczy, handlu narkotykami, czerpania zysków z prostytucji - także porwania dla okupu i różnego rodzaju oszustwa, m.in. w branży paliwowej oraz wyłudzenia milionowych kwot od banków i firm leasingowych.

Kilka dużych aktów oskarżenia, m.in. wobec osób uchodzących za szefów gangu, zostało już skierowanych do sądów. Część procesów trwa, kilku gangsterów dobrowolnie poddało się karze i złożyło wyjaśnienia, które pomogły rozpracować przestępcze powiązania i odkryć kolejne przestępstwa.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj