Dowództwo Operacyjne SZ: polska XI zmiana w Afganistanie oceniana pozytywnie
Przejęte i zniszczone 27 ton materiałów niebezpiecznych, zatrzymanych ponad 120 rebeliantów, 52 operacje bojowe - tak pierwsze sto dni działalności XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie podsumowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.
Jak poinformował mjr Marek Pietrzak z wydziału prasowego DO SZ, dowodzony przez gen. bryg. Bogdana Tworkowskiego kontyngent jest na półmetku swej działalności, za którą zbiera pozytywne opinie Dowódcy Regionalnego Wschód oraz innych dowództw NATO.
Od wiosny prowincja Ghazni, w której kontyngent stacjonuje, znalazła się w strefie głównych działań Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa. Mniejszy niż dotychczas jest rejon odpowiedzialności. Stanowiąca trzon kontyngentu polska 6. Brygada Powietrznodesantowa, która wróciła tam po 3 latach, stworzyła w "naszej" prowincji silne zgrupowanie wojsk, co ma umożliwić przekazanie odpowiedzialności Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa.
Głównym celem działalności operacyjnej wciąż pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych prowincji, szkolenie sił afgańskiej armii i policji do całkowitego przejęcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo w prowincji, a także wspieranie jej rozwoju i odbudowy.
Polscy żołnierze zaplanowali i przeprowadzili 52 operacje i blisko półtora tysiąca innych działań, w wyniku których wykryto i zniszczono ponad 70 improwizowanych urządzeń wybuchowych. Mjr Pietrzak podkreślił, że w opinii dowództwa ISAF kontyngent pod tym względem jest bardzo efektywny, a jego osiągnięcia są stawiane innym za przykład skuteczności.
- Przejęto i zlikwidowano kilkadziesiąt ton materiałów do produkcji min - pułapek oraz duże ilości uzbrojenia i amunicji. W efekcie prowadzonych działań poległo w walce prawie 20 rebeliantów, a kolejnych 99 zostało rannych - podał rzecznik DO SZ.
Jak wskazał, informacje pozyskane przez kontrwywiad i wywiad wojskowy pozwoliły na zatrzymanie ponad 120 rebeliantów, a wśród nich sześciu liderów ugrupowań rebelianckich, znajdujących się na liście najbardziej poszukiwanych w Afganistanie.
- Polscy żołnierze w Afganistanie realizują nie tylko działania bojowe, ale również udzielają pomocy mieszkańcom oraz wspierają administrację prowincji w zakresie odbudowy i rozwoju, co jest warunkiem koniecznym dla stabilizacji sytuacji w Ghazni. Polski Zespół Specjalistów (PRT) zaplanował w tym roku zakończenie 43 projektów pomocowych na kwotę 23 mln złotych - podano. Są to przede wszystkim projekty infrastrukturalno-administracyjne, szkoleniowe i aktywizacji zawodowej oraz projekty wyposażenia szkół i administracji.
Kontynuacją szkolenia afgańskiej policji i armii do przejęcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo w prowincji zajmują się polscy instruktorzy z "zespołów mentorskich" oraz doradczych. - Wynikiem ich działalności jest przeszkolenie blisko 1100 żołnierzy i funkcjonariuszy. Praca naszych instruktorów jest bardzo wysoko oceniana, a ich wkład w podniesienie umiejętności żołnierzy i policjantów afgańskich przekłada się na coraz większą samodzielność i skuteczność armii i policji - podało DO SZ.