"Dowód na porażkę Putina". Dokonało się, kolejny kraj w NATO
Po niemal dwóch latach starań Szwecja oficjalnie stała się członkiem NATO. Jest to historyczny moment i koniec 200-letniej tradycji neutralności Szwecji. Sojusz Północnoatlantycki liczy obecnie 32. członków.
Szwecja formalnie przystąpiła w czwartek, 7 marca, do NATO jako 32. członek sojuszu. Premier tego kraju Ulf Kristersson przyleciał do Waszyngtonu, aby przekazać ostateczną dokumentację.
- Nasz sojusz jest większy i silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział podczas uroczystego wystąpienia Antony Blinken. Sekretarz Stanu USA podkreślił, że członkostwo Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim jest dowodem na porażkę Putina. - Dzieje się to, czemu chciał zapobiec - stwierdził.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Służby weszły do magazynu. Odkrycie pogrążyło właściciela
- Mamy zwycięstwo wolności. Szwecja dokonała wolnego wyboru, aby przystąpić do NATO. To jest siłą dla sojuszu. Szwecja jest krajem, który zostawia 200 lat neutralności i braku sojuszy w przeszłości - mówił Kristersson.
- Będziemy bronić wolności razem z najbliższymi krajami. Sytuacja bezpieczeństwa w regionie nie była tak poważna od II wojny światowej. Rosja zostanie zagrożeniem, to właśnie dlatego Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO - mówił premier Szwecji.
Szwecja 32. członkiem NATO
"To już oficjalne – Szwecja jest teraz 32. członkiem NATO i zajmuje należne miejsce przy naszym stole. Przystąpienie Szwecji czyni NATO silniejszym, Szwecję bezpieczniejszą, a cały Sojusz bezpieczniejszym. Nie mogę się doczekać wyniesienia ich flagi w siedzibie NATO w poniedziałek" - napisał w mediach społecznościowych Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Szwecja, podobnie jak Finlandia, zgłosiła się z wnioskiem o członkostwo w NATO po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Finlandia, która dzieli z Rosją granicę o długości 1340 km, została przyjęta do Sojuszu w kwietniu 2023 r., Kandydatura Szwecji utknęła w martwym punkcie, przez opóźnianie ratyfikacji przez Turcję i Węgry.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski