Trwa ładowanie...
d3nlpzg

"Doszło do naruszenia bezpieczeństwa". Sędzia zgubił pendrive

Niewinna sprawa, a konsekwencje mogą być poważne. Sąd Okręgowy w Łodzi wydał komunikat o tym, że jeden z sędziów zgubił pendrive. Zauważa w nim, że "dostęp do danych tam zawartych może uzyskać osoba nieuprawniona".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd apeluje o czujność
Sąd apeluje o czujność (East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)
d3nlpzg

Sędzia zgubił pendrive, przez co stał się "bohaterem" sądowego komunikatu. "Sąd Okręgowy w Łodzi uprzejmie informuje, że na skutek zagubienia pendrive'a przez jednego z sędziów, doszło do naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych tam zapisanych" - czytamy na stronie sądu.

Pendrive zawiera wrażliwe dane. "Na nośniku zapisane były projekty orzeczeń, czyli postanowień, wyroków oraz uzasadnień do nich, przygotowane przez sędziego Pawła Hajdysa" - informuje sąd. I dodaje, że "dostęp do danych tam zawartych może uzyskać osoba nieuprawniona".

Sąd zaznacza, że z dokumentów można wyczytać imiona, nazwiska, a nawet informacje o stanie zdrowia strony w danej sprawie. "Mogło dojść do opisania schorzeń, rokowań, wskazania czas okresu zwolnienia" - czytamy. To wciąż nie koniec.

d3nlpzg

Cezary Tomczyk zaskakująco o 500 plus: KO gwarantem programu

Sąd apeluje o zachowanie czujności

"W przypadku wniosku o przyznawanie zwrotu kosztów dojazdu do sądu czy utraconego zarobku, pojawią się dane naszego pracodawcy, rodzaj środka lokomocji, jakim się poruszamy wraz z naszym numerem rachunku bankowego czy adresem, pod jaki ma trafić przelew. W dokumentach przechowywanych na pendrive mogły znaleźć się również dane dot. sytuacji rodzinnej, majątkowej czy sytuacji finansowej" - wylicza sąd.

d3nlpzg

Nie wyklucza też, że w dokumentach są numery telefonów, adresy mailowe, PESEL-e, a także numery i serie dowodów osobistych. "Opisana sytuacja dotyczy danych przetwarzanych w X i XIII Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Łodzi i tych spraw, które były w referacie sędziego Pawła Hajdysa, tj. wpłynęły do sądu w okresie od kwietnia 2016 roku do końca sierpnia 2019 roku, w szczególności tych, które zakończyły się" - podaje sąd w komunikacie.

Prosi o czujność i kontakt, jeśli ktoś może zapobiec wykorzystaniu danych, a tym samym przestępstwu. Urząd Ochrony Danych Osobowych został poinformowany o sprawie. "Zapewniamy, że Sąd dokłada starań, by wyjaśnić w pełni okoliczności zaistniałego naruszenia. Podjęliśmy działania, aby nie dopuścić do wystąpienia podobnej sytuacji w przyszłości" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3nlpzg

Podziel się opinią

Share

d3nlpzg

d3nlpzg
Więcej tematów