Dostawa broni na Ukrainę. "Brakuje pieniędzy, a nie pocisków"
- W tej chwili jednak musimy przyznać, że brakuje pieniędzy, a nie pocisków - powiedział minister obrony Estonii Hanno Pevkur. Dodał także, że "na świecie są miejsca, gdzie moglibyśmy kupować dla Ukrainy amunicję". Wskazał dokładnie, gdzie poszukiwane są środki.
Estońska telewizja przypomniała, że do czeskiej inicjatywy zakupu pocisków dla Ukrainy przyłączyło się już wiele krajów. - Mimo to nadal brakuje pieniędzy. W ramach inicjatywy planuje się zakup amunicji poza Unią Europejską, a według najnowszych doniesień dostępnych będzie prawie dwukrotnie więcej pocisków, niż pierwotnie planowano, czyli w sumie 1,5 mln - słyszymy.
- Jeśli mówimy o milionie pocisków, to jest to koszt około trzech miliardów euro. Są różne kalibry, te mniejsze są nieco tańsze. W tej chwili jednak musimy przyznać, że brakuje pieniędzy, a nie pocisków - powiedział minister obrony Estonii Hanno Pevkur, cytowany w sobotę przez telewizję ERR.
Estoński minister zwrócił uwagę, że środków szuka się obecnie przede wszystkim w krajach Europy Północnej oraz Środkowej. Podkreślił także, że Francja zobowiązała się zwiększyć finansowanie w tej sprawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rośnie agresja na granicy. Kolejny atak na polskich strażników
Pervkur mówił również, że największym obecnym problemem Ukrainy jest brak rakiet przeciwlotniczych. - Tallin nie ma niestety w tej kwestii nic do zaoferowania, a jedyne co możemy zrobić, to liczyć na sojuszników - oświadczył.
W zeszłym tygodniu Estonia informowała o przekazaniu dla Kijowa pakietu pomocy wojskowej o wartości 20 mln euro, w ramach którego na Ukrainę trafią m.in pociski artyleryjskie.
Jedna czwarta budżetu na zakup amunicji
Estonia jest jednym z krajów, które najwięcej inwestują w obronność w stosunku do swojego PKB. Obecnie przeznacza na ten cel 3,2 proc. PKB, co czyni ją jednym z liderów wśród członków NATO.
W ciągu najbliższych czterech lat Estonia planuje przeznaczyć około jednej czwartej swojego budżetu obronnego na zakup amunicji. W 2023 roku państwo to zainwestowało w różnego rodzaju sprzęt wojskowy, w tym system przeciwlotniczy średniego zasięgu IRIS-T, amunicję krążącą, pojazdy opancerzone, samobieżne armatohaubice K9 oraz miny morskie.
Źródło: PAP, WP Wiadomości
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski