Trwa ładowanie...
d4ay95i

Dostaną odszkodowanie, bo mają za ciasno w celi

Po 3 tys. i 3,5 tys. euro odszkodowania przyznał Europejski Trybunał Praw Człowieka dwóm Polakom, którzy skarżyli się na przeludnienie więzień i zbyt małą powierzchnię celi przypadającą na więźnia. Trybunał uznał, że warunki w zakładach karnych tych więźniów naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

d4ay95i

Krzysztof Orchowski, który przebywa obecnie w więzieniu we Wrocławiu, i Norbert Sikorski, przebywający w więzieniu w Koszalinie, złożyli skargę do Trybunału w Strasburgu. Wskazywali, że w celach, w których przebywali, na jednego więźnia przypadało mniej niż 3 m kw.

Wskazywali też na statystyki, dotyczące przeludnienia więzień. W ich ocenie niezapewnienie im odpowiedniej przestrzeni w celi stanowiło naruszenie art. 3 Konwencji, zakazującego nieludzkiego i poniżającego traktowania.

Trybunał w Strasburgu przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z maja 2008 roku zwrócił uwagę, że przepis dopuszczający umieszczanie więźniów w celi, w której na jednego więźnia przypada mniej niż 3 m kw. powierzchni - bez określenia ram czasowych, w których można ich tam przetrzymywać - jest niezgodny z konstytucją.

Trybunał zwrócił uwagę, że obecnie w Trybunale znajduje się 160 wniosków przeciwko Polsce o naruszenie art. 3 Konwencji w związku z przeludnieniem więzień i brakiem odpowiednich warunków. 95 przypadków zostało zakomunikowanych rządowi.

d4ay95i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ay95i
Więcej tematów