PolskaDonald Tusk: powołanie zespołu ekspertów ds. katastrofy smoleńskiej - dobrą inicjatywą

Donald Tusk: powołanie zespołu ekspertów ds. katastrofy smoleńskiej - dobrą inicjatywą

Premier Donald Tusk zadeklarował, że jeśli powstanie zespół ekspertów lotniczych do wyjaśniania opinii publicznej kwestii związanych z katastrofą smoleńską, to będzie mógł liczyć na pomoc szefa rządu. Ocenił inicjatywę powołania takiego gremium jako bardzo dobrą.

Donald Tusk: powołanie zespołu ekspertów ds. katastrofy smoleńskiej - dobrą inicjatywą
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

O pomyśle stworzenia takiego zespołu mówił już w ubiegłym miesiącu Maciej Lasek, były członek kierowanej przez Jerzego Millera komisji badającej katastrofę smoleńską, a obecnie przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (bada katastrofy cywilnych statków powietrznych). Zespół miałby analizować i weryfikować pojawiające się hipotezy na temat przyczyn katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

- Uważam, że to jest bardzo dobra inicjatywa, aby ludzie kompetentni, nie tylko członkowie komisji, tworzyli taki zespół permanentnego reagowania po to, żeby wyjaśniać - powiedział premier. Dodał, że chodzi o tłumaczenie opinii publicznej, "jak bałamutne czasami tezy są formułowane w oparciu o kompletnie fałszywą interpretację faktów albo zupełnie bez związku z faktami". Szef rządu zadeklarował, że w sensie organizacyjnym taki zespół będzie mógł liczyć na jego pomoc.

- Tych kilkunastu niezwykle zaangażowanych, zupełnie poza polityką ludzi, specjalistów, byłych pilotów, którzy pracowali w komisji Millera i którzy z najlepszą wolą i najlepszą wiedzą - to są najlepsi fachowcy w Polsce - ustalali przyczyny katastrofy smoleńskiej, byli każdego dnia właściwie obrażani, a ich kwalifikacja, ich ustalenia były kwestionowane w sposób czasami przekraczający wszystkie granice - powiedział Tusk.

Ocenił, że eksperci mają nie tylko prawo, jak i obowiązek, "aby Polakom cierpliwie każdego dnia tłumaczyć, szczególnie w tych najbardziej radykalnych przypadkach, absurdalność niektórych zarzutów czy fantasmagorii".

Tusk zastrzegł, że zadaniem zespołu nie byłoby kontynuowanie pracy komisji Millera. - Oczywiście nie ma mowy o powołaniu jakiejś rządowej komisji - zaznaczył.

Pod koniec grudnia Lasek mówił, że eksperci oczekują na ekspertyzy prawne. - Czekamy na opinię prawników, którzy mają zatwierdzić tryb działania komisji oraz zezwolić na dostęp do dokumentów. Mam nadzieję, że zaczniemy działać w połowie stycznia - zadeklarował.

Wyjaśniał, że analizy prowadzą prawnicy z kancelarii premiera. Lasek zaznaczył, że członkowie komisji Millera zostawili temat katastrofy smoleńskiej na niemal półtora roku - tyle minęło od publikacji raportu końcowego (nastąpiło to pod koniec lipca 2011 r.). - Najwyższy czas zakończyć tę całą debatę i ocenić te wszystkie hipotezy, które wyrosły w zasadzie w dużej mierze na naszym milczeniu - powiedział Lasek.

Tłumaczył, że zgodnie z przepisami komisja badająca katastrofę smoleńską została rozwiązana zaraz po zakończeniu badania, a jej materiały trafiły do archiwum. Dlatego - mówił Lasek - wypowiedzi członków komisji Millera opierają się tylko na raporcie, ale nie są oni w stanie przygotować szerszej odpowiedzi na pojawiające się pytania lub hipotezy, gdyż nie mają dostępu do materiałów.

Lasek - zastrzegając, że nie jest prawnikiem - mówił, że wśród rozważanych pomysłów są takie, by zespół mógł działać przy KPRM, MON, senacie lub pod patronatem prezydenta.

Dodał, że o pomyśle powołania takiego zespołu rozmawiał z kilkunastoma członkami komisji Millera, zarówno cywilami, jak i wojskowymi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)