Dom rekordzista odchylony od pionu 1,5 metra
Nawet tysiąc budynków w całym regionie śląskim czeka na wyprostowanie - czytamy w "Dzienniku Zachodnim". Wiele z nich przechylonych jest o kilkadziesiąt centymetrów, a rekordzista wychylony był od pionu o blisko półtora metra! Ich mieszkańcy żyją niczym w nawiedzonym domu - drzwi same się otwierają, a przedmioty przesuwają się po mieszkaniu.
By kwalifikować się do wyprostowania, budynek musi mieć przechył, przekraczający 25 promili - oznacza to, że różnica poziomu na każdym metrze długości budynku wynosi 2,5 centymetra. Najwięcej spełniających takie kryteria domów jest w Rudzie Śląskiej.
- Często podnosimy tam budynki o 50-60 centymetrów, ale rekord ustanowiliśmy w Katowicach. Niedaleko kopalni Wujek podnieśliśmy budynek o 140 centymetrów - mówi dr Tomasz Niemiec z zajmującej się prostowaniem budynków firmy MPL Technology Katowice. Jak szacuje, od początku lat 90. przedsiębiorstwo przywróciło do pionu około 600 obiektów.
Za wyprostowanie domku jednorodzinnego trzeba zapłacić ok. 150 tysięcy złotych, w przypadku kilkupiętrowego bloku koszt takiej operacji może sięgać pół miliona złotych. Koszty te ponoszą górnicze spółki w ramach usuwania szkód spowodowanych przez wybieranie węgla. W ubiegłym roku w naszym regionie zleciły wyprostowanie 44 budynków - najwięcej zleceń udzieliła Kompania Węglowa.
- Na przywrócenie do pionu 32 budynków wydaliśmy 5,5 miliona złotych - przyznaje Zbigniew Madej, rzecznik spółki. Planów na ten rok nie chciał jednak zdradzić.