PolskaDolnośląski Festiwal Tajemnic na zamku Książ w Wałbrzychu

Dolnośląski Festiwal Tajemnic na zamku Książ w Wałbrzychu

Tajemnicze opowieści o skarbach i klątwach, historyczne rekonstrukcje i pokazy militariów czekają na gości zamku Książ w Wałbrzychu. W piątek rusza druga edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic na zamku Książ w Wałbrzychu
Źródło zdjęć: © facebook.com/FestiwalTajemnic

12.08.2014 | aktual.: 13.08.2014 11:47

Dolnośląski Festiwal Tajemnic powstał z inicjatywy dziennikarki i podróżniczki, Joanny Lamparskiej. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja festiwalu, którą odwiedziło ponad 20 tys. osób. Tym samym stał się jedną z największych tego typu imprez w Polsce.

Podczas rozpoczynającej się w piątek, 15 sierpnia, trzydniowej imprezy goście będą uczestniczyć w prelekcjach, pokazach filmów, wystawach oraz rekonstrukcjach historycznych. Dolnośląski Festiwal Tajemnic to także wydarzenie naukowe, podczas którego odbywać się będą odczyty związane z tajemnicami historii. Prelekcje wygłaszać będą specjaliści z wielu dziedzin nauki.

Pierwszy dzień festiwalu będzie poświęcony tajemnicom Egiptu. Główną atrakcją dnia będzie rozpoczynająca się o godz. 13:00 rekonstrukcja walk żołnierzy napoleońskich w Egipcie. Następnie dr hab. Bogusława Szponar opowie, czym była klątwa faraonów, a prof. Urbanik z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawi, jak promieniami rentgenowskimi sprawdzano wnętrze mumii egipskich. Po wykładach nastąpi spotkanie z wybitnym egiptologiem, prof. Andrzejem Niwińskim. Na koniec odbędzie się kolejna część rekonstrukcji kampanii egipskiej Napoleona oraz koncert zespołu "Czerwie".

Drugi dzień upłynie pod znakiem opowieści i wykładów o tajemnicach Dolnego Śląska i nie tylko. Justyna Sasin-Spyrka opowie o tajemniczych katastrofach lotniczych w Karkonaszach, Dariusz Garba przedstawi historie tajnego projektu III Rzeszy o kryptonimie "Riese", a dr Jacek Kowalski przypomni postać Herberta Klosego, niemieckiego oficera, który po 1945 r. pozostał na Dolnym Śląsku. To tylko część ciekawych historii, które goście będą mogli usłyszeć w sobotę na zamku Książ. Ponadto, w przerwach wykładów będzie można obejrzeć rekonstrukcję historyczną walk na frontach pierwszej wojny światowej.

Ostatniego dnia festiwalu goście dowiedzą się o historii i metodach tworzenia oręża japońskiego oraz polskiego. Hiroshi Kojima, kowal mieczy samurajskich, wprowadzi obecnych na wykładzie w meandry historii tej niezwykłej broni. Po prelekcjach odbędzie się spotkanie z jasnowidzem, Krzysztofem Jackowskim, a niedzielny program zakończy rekonstrukcja historyczna. Dodatkową atrakcją, trwającą przez wszystkie dnie festiwalu będą wystawy broni historycznej oraz lamp naftowych.

Karnet na trzydniową imprezę na zamku Książ kosztować będzie 60 zł. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Joanny Lamparskiej "Projekt Historia" oraz Zamek Książ w Wałbrzychu. Partnerami imprezy jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Miasto Wałbrzych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)