Trwa ładowanie...
ds3zbih

Dokumenty polskiego wywiadu znaleziono w archiwach amerykańskich

Ponad 200 dokumentów polskiego wywiadu z czasów II
wojny światowej odnalazł w USA historyk dr Rafał Wnuk z Instytutu
Studiów Politycznych PAN.

ds3zbih
ds3zbih

Powołany z inicjatywy ministra spraw zagranicznych - Władysława Bartoszewskiego program poszukiwania w archiwach amerykańskich dokumentów polskiego wywiadu przyniósł już pierwsze efekty. Znaleziono polskie dokumenty przekazywane przez Brytyjczyków oraz ślady bezpośredniej polsko-amerykańskiej współpracy wywiadowczej - poinformowało w piątek MSZ.

Wśród materiałów wywiadowczych przechowywanych w Archiwum Narodowym USA znajdują się też dokumenty polskiego pochodzenia, ale nie są one wyodrębnione.

Materiały wywiadowcze były gromadzone w układzie tematycznym, co utrudnia poszukiwania. Trzeba przewertować tysiące dokumentów, żeby odkryć jakiś polski ślad - powiedział dr Wnuk, dodając, że odnalezione przez niego dokumenty potwierdzają, iż amerykański wywiad strategiczny i wojskowy szeroko korzystał z polskiej siatki wywiadowczej w okupowanej Europie, na Bliskim Wschodzie, a nawet w Chinach i Japonii.

Na podstawie tych materiałów można określić, czym interesował się wywiad amerykański i czego oczekiwał od wywiadu polskiego. W pierwszej kolejności weryfikowano metodami wywiadowczymi podsłuchane i rozszyfrowane niemieckie meldunki z "Enigmy". Polscy szpiedzy przekazywali informacje o skuteczności alianckich bombardowań, budowie fortyfikacji, przemyśle zbrojeniowym, nastrojach wśród niemieckich żołnierzy i ludności cywilnej. Ziemie polskie były szczególnie interesujące dla alianckiego wywiadu - jako zaplecze frontu wschodniego.(kar)

ds3zbih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds3zbih
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj