Wiadomość stała się towarem, a dobra wiadomość słabo się sprzedaje. Możemy to jednak zmienić patrząc choć jeden dzień na siebie i na świat inaczej. Jeżeli nam się to spodoba, to przed nami całe życie..., inne życie - powiedział w poniedziałek Marcin Frybes, współorganizator Dnia Dobrej Wiadomości.
Dzień Dobrej Wiadomości - to idea, która ma na celu spopularyzowanie pozytywnych form komunikacji między ludźmi i promowanie obrazu Polski i Polaków jako ludzi życzliwych, twórczych, szukających wzorów i autorytetów.
Idea tego święta narodziła się w Salonie 101, który powstał w 1984 r. w domu Małgorzaty Bocheńskiej, publicystki, reżysera filmów dokumentalnych i animatora kultury. Środowisko Salonu 101 tworzą ludzie sztuki, kultury i nauki z całego świata.
Proklamując Dzień Dobrej Wiadomości rozpoczynamy proces, w czasie którego wyłaniać będziemy z otaczającego nas chaosu fakty, wydarzenia, sytuacje, przeżycia, którymi najchętniej obdarzylibyśmy bliską osobę, których sami pragniemy doświadczyć - tłumaczy Bocheńska, pełniąca funkcję przewodniczącej kapituły Dnia Dobrej Wiadomości.
Proklamacja Dnia Dobrej Wiadomości nastąpi 8 września br. w Parku Skaryszewskim w Warszawie. W związku z tym wydarzeniem przewidziano wiele atrakcji i imprez kulturalnych. Podjęta zostanie także próba bicia rekordu Guinnessa w liczbie uczestników zabawy w "głuchy telefon". Oczywiście przekazywane będą same dobre wiadomości.
Kapituła przyznaje także tytuły "Posłańców Dobrej Wiadomości". Tytuł ten otrzymali już m.in.: Paulo Coelho, Krzysztof Daukszewicz, Maciej Orłoś, Wojciech Waglewski, czy Rafał Olbiński. Wyróżnione zostały też różne instytucje, m.in. Wirtualna Polska. Wśród wielu atrakcji związanych z tym świętem, Wirtualna Polska przewidziała przeprowadzenie czata z Małgorzatą Bocheńską. Zorganizowany zostanie także konkurs dla internautów na dobrą wiadomość z najdalszego zakątka świata.
8 grudnia w Teatrze Wielkim ma się odbyć uroczysty koncert, podczas którego zostaną wręczone oficjalne tytuły Posłańców Dobrej Wiadomości na rok 2002. Kapituła czyni starania, w porozumieniu z UNESCO, aby ustanowić Międzynarodowy Dzień Dobrej Wiadomości.
Marcin Gawrcyki (WP)