Trwa ładowanie...
d3pana3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Decyzja ws. obchodów liturgicznych świętych Jana XXIII i Jana Pawła II

Papież Franciszek wyznaczył daty obchodów liturgicznych dwóch nowych świętych: Jana XXIII i Jana Pawła II - podał dziennik "L'Osservatore Romano". Przypadać one będą w dniach dotychczasowych wspomnień liturgicznych, wyznaczonych po ich beatyfikacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Portrety Jana XXIII i Jana Pawła II
Portrety Jana XXIII i Jana Pawła II (PAP/EPA, Fot: Angelo Carconi)
d3pana3

W przypadku świętego Jana Pawła II dniem obchodów liturgicznych pozostaje 22 października, czyli rocznica inauguracji pontyfikatu w 1978 roku. Tę datę wspomnienia liturgicznego wyznaczono po beatyfikacji polskiego papieża w 2011 roku. Obchodzono je przez trzy lata na terenie diecezji rzymskiej i we wszystkich diecezjach w Polsce, gdyż kult błogosławionych nie ma charakteru uniwersalnego.

Wspomnienie świętego Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku, będzie obchodzone 11 października. Data ta upamiętnia rocznicę inauguracji Soboru Watykańskiego II przez papieża Roncallego w 1962 roku.

Watykański dziennik wyjaśnił, że ustanawiając daty obchodów papież Franciszek "wziął pod uwagę niezliczone prośby napływające z każdej części świata".

d3pana3

Podziel się opinią

Share

d3pana3

d3pana3
Więcej tematów