Trwa ładowanie...
d200x3v

Debata wiceprezydencka w USA - pojawił się temat Polski

Na uniwersytecie w Farmville w stanie Wirginia debatowali kandydaci na wiceprezydentów: Tim Kane ze sztabu Hillary Clinton i Mike Pence, którego do startu zaprosił Donald Trump.
W trakcie debaty pojawił się wreszcie temat Rosji, Ukrainy i tarczy antyrakietowej w Polsce. Jej budowę zapowiadał były gubernator Indiany. Twardy kurs wobec Rosji deklaruje też Kellyanne Conway, szefowa sztabu Trumpa w rozmowie z Wirtualną Polską. Z Farmville dla WP Leszek Krawczyk.

d200x3v
d200x3v

Drugą debatę w wyborach prezydenckich zorganizowano w niewielkim miasteczku Farmville na południu Wirginii. Było to spotkanie kandydatów na wiceprezydentów – czyli polityków, którzy są trochę w podobnej sytuacji jak samo Farmville, mało kto o nich słyszał, a z przypisaniem ich do poszczególnych partii problemy mieli nawet sami Amerykanie. W pewnym momencie jednak zrobiło się tu dosyć ciekawie. Pojawił się tu bowiem temat, który nas w tej kampanii interesuje chyba najbardziej – Ukraina, Rosja i stosunek do Władymira Putina.

- Hillary jest w stanie postawić się Rosji, a nasi przeciwnicy nie - argumentował Tim Kaine. - Donald Trump wielokrotnie wychwalał Władymira Putina. I jest jasne, że robi interesy z rosyjskimi oligarchami, którzy są z Putinem powiązani - mówił. Kaine przypominał wypowiedzi Trumpa sugerujące ugodową postawę wobec Rosji i podważanie sensu NATO. Pence nie starał się tu bronić ani uzasadniać kontrowersyjnych wystąpień prezydenckiego kandydata GOP, tylko zaprzeczał jakoby rzeczywiście powiedział on to, co się mu przypisuje.

- Reset z Rosją to był przecież pomysł Hillary Clinton, później Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, a "mały chuligan", jakim jest rosyjski przywódca dyktuje warunki Stanom Zjednoczonym - mówił Kaine. - Jest wiele rzeczy jakie powinniśmy zrobić, a jedną z nich jest budowa tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach - podkreślił.

Mike Pence miał wyraźne problemy z odpowiedzią, długo zbierał myśli - bo rzeczywiście Trump wielokrotnie dawał wyraz swojej sympatii do rosyjskiego prezydenta, którego chwalił jako silnego lidera. Na ratunek ruszyła mu nieoceniona Kellyanne Conway, która już po debacie, odpowiedziała na kilka pytań Wirtualnej Polski.

d200x3v

Sondaż CNN

Partner Donalda Trumpa Mike Pence minimalnie wygrał telewizyjną debatę kandydatów na wiceprezydenta z Timem Kainem. Tak wynika z telefonicznego sondażu telewizji CNN. Większość komentatorów również przyznaje zwycięstwo kandydatowi republikanów. W sondażu CNN 48% ankietowanych wskazało na zwycięstwo Mike'a Pence'a, 42% na Tima Kaine'a.

Widzowie ocenili, że kandydat demokratów lepiej bronił swojej partnerki i miał lepsze argumenty merytoryczne. Mike Pence budził jednak większą sympatię, był spokojny i opanowany. Kandydat republikanów ignorował ataki na Donalda Trumpa. - Kaine próbował rozrzucić wszędzie ładunki wybuchowe, cytując kontrowersyjne wypowiedzi Trumpa, ale Pence zdecydował się je omijać - mówił w telewizji Fox News Charles Krauthammer. Komentator telewizji CNN David Gergen zwrócił uwagę, że postawa Mike'a Pence'a w czasie debaty, która kontrastowała z zachowaniem Donalda Trumpa. - Pence był po dużą presją i ja wytrzymał. Pokazał, że obok Trumpa jest osoba dorosła - argumentował.

Większość komentatorów zwraca uwagę, że debaty wiceprezydentów nie mają większego wpływ na wynik wyborów. Dobry występ Mike'a Pence'a może jednak pomóc wyhamować pasmo złych wiadomości dla Donalda Trumpa, który od czasu debaty z Hillary Clinton wyraźnie tracił w sondażach.

d200x3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d200x3v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj