Trwa ładowanie...
d1x5g5l

Dawny członek SPD oskarżony o łapówkarstwo

W aferę finansową organizacji SPD w Kolonii w Niemczech jest uwikłany dawny wysokiej rangi parlamentarzysta tej partii, który okazał się agentem NRD-owskiej służby bezpieczeństwa Stasi.

Share
d1x5g5l

75-letni Karl Wienand kilka lat temu trafił do więzienia, ale został ułaskawiony. Przedsiębiorca Hellmuth Trienekens, który potajemnie przekazał kolońskim socjaldemokratom 340 tysięcy marek i milionowe łapówki, przyznał podczas przesłuchania, że kilka lat temu wręczył Wienandowi 3 miliony 600 tysięcy marek, rzekomo za doradztwo. Prokuratura podejrzewa, że za łapówki Trienekens otrzymał od miasta lukratywne zlecenie na budowę zakładu do spalania śmieci, wartości miliarda marek.

Wywodzący się z Kolonii Wienand zasiadał w Bundestagu, pełniąc tam funkcję sekretarza frakcji SPD. Po zjednoczeniu Niemiec ujawniono, że przez 19 lat współpracował ze Stasi, za co otrzymał półtora miliona marek.

Mężczyzna został skazany, ale 3 lata temu prezydent Roman Herzog warunkowo go ułaskawił motywując swoją decyzję złym stanem zdrowia oskarżonego.

Jeśli podejrzenie o korupcję się potwierdzi, Wienand wróci do więzienia. (iza)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1x5g5l

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x5g5l
d1x5g5l
Więcej tematów