Trwa ładowanie...
ycipk-3vs5j0
ycipk-3vs5j0
Polska The Times

Data urodzin wpływa na astmę

Rodzice, którzy chcą uchronić swoje dziecko przed astmą, powinni zaplanować jego poród na miesiące letnie - czytamy w "Polsce".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3vs5j0

Z nowych badań wynika bowiem, że noworodki narażone na duże stężenie pyłków i zarodników grzybów w okresie jesienno-zimowym aż trzy razy częściej chorują na astmę. Nasz eksperyment pokazał, że czynniki środowiskowe grają przy rozwoju astmy tak samo dużą rolę jak czynniki genetyczne - uważa dr Ira Tager, współautorka badania z California University.

Badanie przeprowadzone na 514 małych Amerykanach wykazało wyraźny związek pomiędzy datą urodzenia a prawdopodobieństwem zachorowania na astmę. Dzieci urodzone w okresach największego natężenia alergenów aż trzy razy częściej miały problemy z oddychaniem, i to jeszcze przed ukończeniem dwóch lat. W badaniu problem dotyczył maluchów, które przyszył na świat między drugą połową lutego a końcem marca 2000 r. oraz pomiędzy końcówką sierpnia 2000 r. a wczesnym styczniem 2001 r.

Alergolodzy potwierdzają, że najgroźniejsze dla rozwoju astmy są pyłki cyprysu, sosny i olchy, w mniejszym stopniu dębu, morwy i wiązu. Naukowcy uważają, że tworzenie się limfocytów T, które niszczą komórki obce dla organizmu, odbywa się w ostatnim etapie ciąży. Dlatego wczesne zetknięcie się z wysokim poziomem alergenów roślinnych przez noworodki może spowodować gwałtowny wzrost liczby tych komórek we krwi.

ycipk-3vs5j0
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3vs5j0

ycipk-3vs5j0
ycipk-3vs5j0