PolskaCzyściej nad Bałtykiem po akcji "Czyste plaże"

Czyściej nad Bałtykiem po akcji "Czyste plaże"

Ponad 350 ton aluminiowych puszek po
napojach zebrano tego lata z nadmorskich plaż w ramach kampanii
"Czyste plaże" - poinformował Artur
Łobocki z zarządu Fundacji Recal, która zorganizowała akcję.

Czyściej nad Bałtykiem po akcji "Czyste plaże"
Źródło zdjęć: © AFP

25.09.2006 | aktual.: 25.09.2006 16:10

Do siódmej już kampanii przystąpiły w tym roku samorządy 10 nadmorskich gmin, wśród nich m.in. Władysławowo, Gdynia, Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Łeba. Przyłączyły się także Słowiński Park Narodowy, Woliński Park Narodowy i Nadmorski Park Krajobrazowy. Samorządy i parki tworzą nieformalną Koalicję Czystych Plaż.

Celem kampanii jest wyrobienie nawyku segregacji odpadów, promocja odzysku i recyklingu puszek aluminiowych lub innych surowców wtórnych i poprawa czystości plaż na wybrzeżu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przez wakacje członkowie fundacji organizowali warsztaty edukacyjne dla dzieci z kolonii i obozów, na których przedstawiali zasady selektywnej zbiórki odpadów. Uzupełnieniem zajęć była zbiórka puszek na plażach. Zebrany surowiec trafił do punktów skupu. Pieniądze za sprzedane puszki trafiły do kieszeni zbierających.

W ramach tej wakacyjnej kampanii przez dwa miesiące przeprowadziliśmy ok.180 warsztatów edukacyjnych dla kolonii i obozów letnich. Uczestniczyło w nich ponad 9 tysięcy dzieci i młodzieży w całej Polski. Sami koloniści zebrali ponad 42 tysiące pustych aluminiowych puszek po napojach - powiedział Łobocki.

Podobne akcje Recal organizuje także na Mazurach, w Sudetach, Beskidach i Bieszczadach.

Fundacja Recal została powołana w 1995 roku przez producenta puszek aluminiowych, firmę Continental Can Polska (aktualnie Ball Packaging Europe Radomsko) oraz światowe koncerny aluminiowe. Obecnie jest wspierana dodatkowo przez European Aluminium Association.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)