Trwa ładowanie...
d3c3m6e
lpr
08-09-2006 14:20

Czykwin: pomysł zmiany ordynacji dotyczący mniejszości jest zły

Przewodniczący Sejmowej Komisji Mniejszości
Narodowych i Etnicznych Eugeniusz Czykwin (SLD) uważa, że pomysł
wprowadzenia dla mniejszości narodowych obowiązku przekroczenia
przez ich listy 5-procentowego progu wyborczego jest zły, a
pomysłodawcom niczego nie daje.

d3c3m6e
d3c3m6e

Będę robił wszystko, by ta niemądra propozycja nie została przyjęta- powiedział Czykwin.

Czykwin, który jest przedstawicielem mniejszości białoruskiej, uważa, że to "kolejna propozycja", która miałaby zaszkodzić mniejszościom narodowym w Polsce.

Zgodnie z obecnie obowiązującym w Polsce prawem wyborczym, komitety mniejszości narodowych są uprzywilejowane w wyborach do Sejmu. Nie obowiązuje ich, tak jak pozostałych, 5-procentowy próg wyborczy w skali kraju.

LPR złożyła w Sejmie projekt zmiany w ordynacji, by także komitetów mniejszości dotyczył wymóg uzyskania co najmniej 5% głosów.

d3c3m6e

Jak powiedział Czykwin, przy głosowaniu ustawy o mniejszościach narodowych (przyjętej w poprzedniej kadencji parlamentu), obecni koalicjanci (z wyjątkiem części Samoobrony) byli przeciwko jej przyjęciu.

Przypomniał też ograniczanie pomocy finansowej dla organizacji mniejszości, za jakie uznał m.in. odebranie dotacji Białoruskiemu Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu w RP (MSWiA uznało, że część pieniędzy wykorzystało niezgodnie z prawem i na trzy lata cofnęło mu dotację - przy. PAP).

Według Czykwina, wszystkie te sprawy bardzo niepokoją środowisko mniejszości i wystawiają Polsce złe świadectwo jako państwu, które będąc członkiem Unii Europejskiej deklaruje, że chce standardy obowiązujące w zakresie ochrony mniejszości stosować.

Ta (zmiana ordynacji - przyp. PAP) nikomu nic w sensie politycznym ani prestiżowym nie doda, bo przypomnę, że mniejszości stanowią w Polsce mniej niż jeden procent społeczeństwa - zauważył Czykwin.

d3c3m6e

Dodał, że choć z pozycji posła opozycji "błędy i potknięcia" obecnego rządu nie powinny go martwić, to z pozycji przewodniczącego sejmowej komisji mniejszości już tak. I będę przeciwko temu protestował i robił wszystko, by ta niemądra, bym powiedział propozycja, nie została przyjęta - podkreślił Czykwin.

Z przywileju wyborczego korzysta w Polsce tylko mniejszość niemiecka, która ma w Sejmie dwóch posłów. Druga pod względem liczebności mniejszość białoruska (według ostatniego spisu wyborczego licząca ok. 50 tys. osób, według liderów tego środowiska - ok. 300 tys.), mimo kilkakrotnych prób, nie zdołała dotąd wystartować w jednym bloku wyborczym.

d3c3m6e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c3m6e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj