Trwa ładowanie...

Czy Wrocław pójdzie w ślady Poznania? Stary wiadukt może stać się mostem nad Odrą

Czy konstrukcja starego wiaduktu kolejowego nad ul. Grabiszyńską we Wrocławiu znajdzie zastosowanie w innej części miasta? Taki pomysł zaproponowali aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.
Share
Czy Wrocław pójdzie w ślady Poznania? Stary wiadukt może stać się mostem nad Odrą
Źródło: Materiały prasowe, Fot: PKP PLK
d1deo5p

Wiadukt nad ul. Grabiszyńską we Wrocławiu, będący częścią linii kolejowej E59 zostanie niedługo zdemontowany, a na jego miejscu pojawi się całkowicie nowa konstrukcja. Jak podkreślają Polskie Linie Kolejowe, nowy obiekt będzie o wiele lepiej dostosowany do tamtejszego ruchu kolejowego, będą zamontowane na nim nowe urządzenia sterowania ruchem, nowe torowiska, rozjazdy oraz trakcja.

Stary wiadukt będzie zdemontowany i prawdopodobnie zezłomowany. Jednak grupa aktywistów z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia chce, by konstrukcja nie zniknęła całkowicie z krajobrazu miasta, a posłużyła w innej jego części jako most lub kładka.

- Wrocław nie byłby pierwszym miastem, w którym stary wiadukt przeznaczono by na inne cele. W Poznaniu kilka lat temu rozebrano most Rocha, a jego przęsło posłużyło do połączenia Ostrowa Tumskiego ze Śródką – dziś przeprawa ta nosi nazwę mostu Jordana – mówi Marek Karabon z TUMW.

d1deo5p

Wstępnie aktywiści w porozumieniu z mieszkańcami przedstawili wstępnie dziewięć lokalizacji, w których mógłby się pojawić zdemontowany wiadukt. Wśród nich znalazło się kilka pomysłów wykorzystania konstrukcji jako przeprawy mostowej np. nad Starą Odrą między ul. Mianowskiego a Bujwida, nad fosą miejską w rejonie Wzgórza Partyzantów i ul. Dworcowej, nad Ślężą między Aleją Piastów a Racławicką czy też jako połączenie Wyspy Daliowej z Tamką.

Jak podkreślają pomysłodawcy, lokalizacje są ustalone bardzo wstępnie i potrzebne są dokładne analizy, które pozwolą ocenić, czy jest techniczna możliwość umieszczenia konstrukcji w danym miejscu. Propozycja TUMW trafiła m.in. do PKP Polskich Linii Kolejowych, jednak ich stanowisko w tej sprawie nie jest na razie znane.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1deo5p

Podziel się opinią

Share
d1deo5p
d1deo5p
Więcej tematów