Czy Polacy skorzystają z Krajowego Planu Odbudowy? Wyniki sondażu
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) zakłada szerokie wsparcie dla różnych sektorów gospodarki, jednak czy Polacy czują, że mogą z niego skorzystać? Wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazują różne opinie na ten temat.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Krajowy Plan Odbudowy to kompleksowy program, którego celem jest wspieranie odbudowy i rozwój polskiej gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19.
Inicjatywa ta opiera się na finansowaniu inwestycji w obszarach takich jak m.in.: zdrowie, edukacja, cyfryzacja, infrastruktura oraz ekologia. KPO ma na celu przyspieszenie wzrostu gospodarczego, poprawę jakości życia obywateli oraz zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej.
Fundusze w ramach KPO są dostępne zarówno w postaci bezzwrotnych dotacji, jak i preferencyjnych pożyczek, aby wspierać szeroki zakres beneficjentów, od przedsiębiorców po instytucje publiczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pozytywne opinie o KPO
Z przeprowadzonego sondażu wynika, że 38,4 proc. badanych dostrzega możliwości skorzystania z KPO, w tym 11 procent jest zdecydowanie przekonanych, natomiast 27,4 nieco ostrożniej formułuje swoje przewidywania odnośnie do indywidualnych korzyści wynikających z KPO.
Sceptycyzm wśród Polaków
Mimo pozytywnych opinii, znaczna część ankietowanych jest sceptyczna co do możliwości skorzystania z KPO. Ponad jedna czwarta - 26,3 proc. respondentów sądzi, że raczej nie skorzystają z tych funduszy, a 11,6 proc. jest przekonanych, że zdecydowanie nie będą mogli z nich skorzystać. 23,7 proc. badanych nie miało zdania na ten temat, co może wynikać z braku wiedzy na temat dostępnych środków i warunków ich uzyskania.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 30 sierpnia - 1 września metodą CAWI/CATI na grupie tysiąca osób.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego