ŚwiatCzy mors-zabójca istniał naprawdę? Najnowsze badania

Czy mors-zabójca istniał naprawdę? Najnowsze badania

Mors-zabójca sprzed kilkunastu milionów lat to produkt wyobraźni paleontologów. Najnowsze badania dowodzą, że mogli oni zbyt pochopnie przypisać zwierzęciu cechy groźnego drapieżcy. Takie wnioski opublikowano na łamach najnowszego numeru pisma "Public Library of Science ONE".

W latach 80. XX w. paleontolodzy znaleźli fragment żuchwy morsa pelagiarctosa z zębami przypominającymi nieco zęby takich zwierząt mięsożernych jak hieny. Służą one tym padlinożercom m.in. do łamania kości. Na tej podstawie wysnuto wniosek, że mors nie żywił się rybami, jak to jest w zwyczaju dzisiejszych morsów, ale innymi morskimi ssakami oraz ptakami.

Niedawno jednak odkryto drugą, bardziej kompletną żuchwę. Z jej oględzin wynika, że pelagiarctos nie był aż tak groźnym drapieżcą. Znalezisko opisują naukowcy z University of Otago i University of Wyoming w Stanach Zjednoczonych.

Okazuje się, że zwierzę jednak żywiło się rybami. Kształt zębów, który poprzednio wzięto za przystosowanie do żerowania na ssakach i ptakach, to raczej pozostałości archaicznych cech.

Najnowsze badania dowodzą, że zagadkowy mors-zabójca sprzed 13-15 mln lat przypominał dzisiejsze lwy morskie z ich wydłużonym pyskiem i długimi kłami. Ważył ok. 350 kg, a więc mniej więcej tyle, co samce lwów morskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)