Czuma: będą podwyżki; sędziowie: to za mało
Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma zapowiedział podwyżki dla sędziów i prokuratorów.
Resort twierdzi, że wyszedł w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jednak rzecznik stowarzyszenia twierdzi, że dodatkowe stawki awansowe nie rozwiązują problemu zbyt małych zarobków w zawodzie sędziowskim.
We wtorek za wprowadzeniem dodatkowych stawek awansowych dla sędziów sądów rejonowych oraz okręgowych bez konieczności ich przechodzenia do sądów wyższego rzędu opowiedziała się jednogłośnie sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, dotycząca m.in. podwyżek dla sędziów i prokuratorów, ma zostać przyjęta przez Sejm do piątku.
Szef resortu sprawiedliwości zapewnił, że władza wykonawcza stara się robić wszystko, by znaczenie władzy sądowniczej podparte było większymi uposażeniami. Andrzej Czuma podkreślił, że jest to obowiązek władzy wykonawczej.
Minister zaapelował jednocześnie do sędziów, aby odwołali zaplanowane na przyszły tydzień ogólnopolskie "dni bez wokandy".
- Dodatkowe stawki awansowe dla sędziów sądów rejonowych i okręgowych generalnie nie rozwiązują problemu zbyt małych zarobków w zawodzie sędziowskim - uważa rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", Bartłomiej Przymusiński. I zapowiedział, że od poniedziałku w sądach w całym kraju rozpocznie się kolejny już "tydzień bez wokand". - Według wstępnych danych w najbliższym tygodniu w sądach odbędzie się o połowę mniej rozpraw - dodał Przymusiński.
Poprzednie "dni bez wokand" odbyły się we wrześniu i listopadzie ubiegłego roku oraz w styczniu roku bieżącego. Kolejne tego typu akcje zaplanowano na 23-27 marca, 20-24 kwietnia i 25-29 maja.
Jak wyjaśnił Przymusiński, zmiana wprowadzona przez komisję, jeśli wejdzie w życie, de facto oznacza podwyżkę w wysokości około 400-500 zł dla niewielkiej grupy sędziów rejonowych i okręgowych o bardzo dużym - ponad 20-letnim - stażu pracy. Zaznaczył, że jest to spełnienie tylko jednego z postulatów stowarzyszenia.
Według wprowadzonej w sejmowej komisji zmiany sędzia sądu rejonowego, który do tej pory mógł otrzymywać wynagrodzenie w stawce awansowej od pierwszej do czwartej, będzie mógł po przekroczeniu 20 lat pracy przejść do piątej stawki awansowej. Stawka ta w dotychczasowym brzmieniu projektu była dostępna jedynie dla sędziów sądów okręgowych. Analogicznie sędzia sądu okręgowego będzie mógł przejść do ósmej stawki awansowej dostępnej według dotychczasowych zapisów jedynie dla sędziów sądów apelacyjnych.
Jak wskazywano, modyfikacja ta umożliwi sędziom o dużym stażu awans finansowy bez konieczności zmiany sądu.
- Głównym naszym postulatem jest zmiana wyjściowych mnożników przyjętych w projekcie noweli - powiedział rzecznik. Zaznaczył, że sędziowie nie domagają się zmian "od razu", ale oczekują, iż do roku 2011 postulowane zwiększenie mnożników zostanie wprowadzone.
Zgodnie z proponowanymi w projekcie noweli zmianami wynagrodzenia m.in. sędziów uzależnione będą od ogłaszanego w Monitorze Polskim przez prezesa GUS przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale poprzedniego roku, a nie od kwoty bazowej określanej w ustawie budżetowej (w 2009 r. wynagrodzenie to ma wynieść 2951,36 zł).
Projekt noweli określa też na nowo mnożniki podstawy wynagrodzenia tak, by płace sędziów i prokuratorów mogły wzrosnąć o zapowiadaną już wcześniej kwotę co najmniej 1000 zł - niezależnie od zajmowanego stanowiska. Mnożniki mają wynosić od 2,05 (dla sędziego sądu rejonowego otrzymującego wynagrodzenie zasadnicze w stawce pierwszej) do 3,23 (dla sędziego sądu apelacyjnego otrzymującego wynagrodzenie zasadnicze w stawce dziesiątej).
Przymusiński sprecyzował, że w pierwszej stawce awansowej dla sędziego sądu rejonowego mnożnik ten - obecnie wynoszący 2,05 - powinien oscylować około wartości 3,00.
- Nasze postulaty wykraczają ponadto poza kwestie płacowe; chcemy powierzenia nadzoru administracyjnego nad sądami pierwszemu prezesowi Sądu Najwyższego i zwiększenia roli sędziowskiego samorządu - zastrzegł.