Człowiek Roku WP - głosuj!
Jarosław Kaczyński, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Zbigniew Ziobro, Leo Beenhakker - ubiegły rok obfitował w ciekawe wydarzenia, w których udział brali nietuzinkowi ludzie. Z wyborem Człowieka Roku 2006 może być prawdziwy kłopot...
08.01.2007 08:05
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/czlowiek-roku-2006-wirtualnej-polski-6038715822076545g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/czlowiek-roku-2006-wirtualnej-polski-6038715822076545g )
Człowiek Roku 2006 Wirtualnej Polski
Leo Beenhakker
Trener polskiej reprezentacji piłki nożnej, który wlał w serca kibiców nową nadzieję i sprawił, że po fatalnym występie kadry na Mistrzostwach Świata w Niemczech, na kolejny mecz nie czekamy z przerażeniem. Leo Beenhakker nie bał się postawić na nowych zawodników, a w starych potrafił obudzić ducha walki.
Warren Buffet
75-letni inwestor giełdowy z Nebraski w Stanach Zjednoczonych, który w rankingu na najbogatszego człowieka świata zajął drugie miejsce. Po zeszłym roku jego szanse na powtórne zajęcie tak wysokiego miejsca w rankingu Forbes’a zmalały do zera. Wszystko dlatego, że Buffet uszczuplił w czerwcu swój majątek o 85%. Nie były to jednak nietrafione inwestycje. Amerykanin przekazał blisko 40 miliardów dolarów na cele dobroczynne.
Rafał Dutkiewicz
Prezydent ponad podziałami. Udowodnił, że dla władzy najważniejsze powinno być miasto i jego mieszkańcy. W wyborach samorządowych w 2006 roku wystartował jako kandydat niezależny na prezydenta Wrocławia. Wygrał w pierwszej turze zdobywając 84,53% głosów. Dutkiewicz stał się fenomenem na skalę kraju, bo w ostatnich wyborach jego kandydaturę poparły PO, PiS, SdPl i Samoobrona.
Wicepremier i minister edukacji. Zasłynął z ogłoszenia programu reformy oświaty pod szyldem "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". Nominacja za podjęcie się reformy polskiego szkolnictwa. Plus za upór. Minister dąży do zrealizowania planu mimo krytyki mediów i braku przychylności ze strony dużej części pracowników oświaty.
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Pierwsza w historii kobieta-prezydent Warszawy. Z wdziękiem pokonała najpopularniejszego polskiego polityka i zdecydowanego faworyta wyborów. Wcześniej „pierwsza” na stanowisku prezesa NBP i pierwsza kobieta kandydująca na prezydenta Polski. Nominacja za odwagę i mierzenie wysoko, stawianie sobie ciągle nowych wyzwań i niezmienne dążenie do celu.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Dla jednych niezłomny wojownik prawdy, dla drugich – nadUBowiec. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski postanowił w lutym opublikować wyniki swoich badań na temat krakowskich księży współpracujących z SB. Dyskusja na temat lustracji w polskim Kościele stała się naprawdę gorąca. Jedni entuzjastycznie poparli postulaty księdza Zaleskiego, inni – m.in. najważniejsi hierarchowie - ostro zdystansowali się wobec nich.
Gracz: wbrew pozorom niezwykle konsekwentny. Analityk: wie, jak wymóc na koalicjantach to, czego chce. W sytuacjach spornych twardy jak stal. A społeczeństwu chce pokazać, że jednak ma poczucie humoru. Wciąż ma na głowie problemy z koalicją. Lawiruje, odwołuje, ale z nich wychodzi. Wciąż ma problemy z opozycją. Tych - zakrzykuje.
Raul Lozano
Argentyński trener, któremu udało się postawić na nogi polską siatkówkę. Nominacja za to, że dał nam przykład jak zwyciężać mamy i sprawił, że o drużynie polskich siatkarzy przestano już mówić „ma potencjał”. Teraz to już zespół, który nie musi udowadniać, że go na coś stać i tylko aspirować. Od roku 2006 nasi siatkarze startują w nowej roli. W roli faworyta.
Kazimierz Marcinkiewicz
Zrobił najbardziej spektakularną karierę polityczną w 2006 roku. Jeszcze półtora roku temu nie znał go prawie nikt. Tuż po wyborach parlamentarnych i zwycięstwie PiS-u we wrześniu 2005 roku, nieoczekiwanie został premierem. Choć pracował w rządzie tylko osiem miesięcy, to stał się najpopularniejszym politykiem roku. Kiedy przegrał z Hanną Gronkiewicz-Waltz walkę o urząd prezydenta Warszawy śmiał się, że został „bezrobotnym”.
Minister pełen pomysłów. Człowiek, który mimo wszechstronnych ataków udowodnił, że zerem z pewnością nie jest. Poruszył amerykańskie prawo, by aresztować Edwarda Mazura i doprowadzić do jego procesu ekstradycyjnego. Sprzeciwił się korporacyjnym więzom środowisk prawniczych i zainicjował ich oczyszczanie. Aby ukrócić chuligańskie występki, radykalnie znowelizował kodeks wykroczeń.