Trwa ładowanie...
d1bly96

Czerwona strefa w całym kraju? Tłumaczymy nowe obostrzenia

Prawdopodobnie od soboty cała Polska będzie czerwoną strefą. Taką możliwość ujawnił premier Mateusz Morawiecki. Takie rozwiązanie wprowadzi szereg zmian - tłumaczymy je krok po kroku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strefa czerwona. Premier nie wykluczył jej wprowadzenia na cały kraj
Strefa czerwona. Premier nie wykluczył jej wprowadzenia na cały kraj (Getty Images, Fot: Karolina Misztal, Polska Press)
d1bly96

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ma obradować w środę wieczorem nad nowymi obostrzeniami w całym kraju. Już w czwartek premier ma ogłosić decyzje na konferencji prasowej. Jednak podczas wywiadu Mateusz Morawiecki uchylił rąbka tajemnicy. - Będę rekomendował, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną - mówił w Polsacie szef rządu.

Polityk tłumaczył, że obecnie w całym kraju jest 317 "czerwonych" powiatów. - Już dzisiaj jest to ok. 75-80 proc., więc takie rozróżnienie powoli robi się bezprzedmiotowe - tłumaczył. Oto co w najbliższych dniach może się zmienić.

Czerwona strefa. Jakie obostrzenia obowiązują?

d1bly96

\* Limit osób w sklepach to pięć osób na jedną działającą kasę dla sklepów powierzchniowych do 100 metrów kwadratowych. Dla większych sklepów będzie to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych

\* Działalność gastronomiczna jest możliwa od 6 do 21, potem możliwe tylko wydawanie posiłków na wynos

\* Zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela

\* Maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kwadratowych w kościołach

d1bly96

\* Zgromadzenia publiczne dozwolone do 10 osób

\* W transporcie publicznym nie może być zajętych więcej, niż 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc

\* Zamknięte są aquaparki, baseny i siłownie

Rząd nie wyklucza także wprowadzenia nowych obostrzeń - te jednak mają zostać ujawnione dopiero w czwartek. - Do wprowadzenia jeszcze bardziej surowych obostrzeń aspiruje obecnie 16 powiatów. Wskaźnik nowych zakażeń na 10 tys. mieszkańców wynosi tam ponad 42. Siedmiokrotnie przekracza współczynnik dla strefy żółtej - mówił w rozmowie z WP Piotr Tarnowski analityk i ekspert IT, który na bazie danych Ministerstwa Zdrowia opracowuje dane o najbardziej zakażonych koronawirusem powiatach.

d1bly96

Koronawirus w Polsce. Burza po decyzji Jerzego Owsiaka. Władysław Kosiniak-Kamysz: zadzwoniłbym do niego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1bly96

Podziel się opinią

Share
d1bly96
d1bly96
Więcej tematów