Cudzoziemcy w Polsce. Jak Fundusze Europejskie pomagają w integracji
W Polsce mieszka wielu cudzoziemców. Często szukają tu szansy na lepsze życie. Ich obecność to też szansa dla kraju, np. na rozwój gospodarczy. Ale też wiążą się z nią wyzwania, które często wynikają np. z innych norm kulturowych czy braku znajomości języka polskiego. Aby ułatwić nam wspólne funkcjonowanie, powstały programy integracji cudzoziemców. Finansuje je Unia Europejska.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Obywatele państw trzecich w Polsce
Szacuje się, że łączna liczba cudzoziemców przebywających oficjalnie i nieoficjalnie w Polsce wynosi około 3,5-4 miliona. Część z nich posiada ważne dokumenty związane z przebywaniem w kraju i może podejmować zatrudnienie, a część jest w procesie legalizacji pobytu bądź jest w Polsce nieoficjalnie. Ponad 1 milion cudzoziemców pracowało w Polsce według danych na koniec pierwszego kwartału 2024 roku. Najwięcej wśród nich było obywateli Ukrainy.
Zarówno cudzoziemcy pracujący w Polsce, jak i ci w trudniejszej sytuacji, potrzebują pomocy w odnalezieniu się w nowym kraju. Wielu z przebywających w Polsce obcokrajowców to imigranci, którzy z różnych przyczyn musieli, często w pośpiechu, opuścić swój rodzinny kraj.
To osoby wychowane w innych kulturach, często bez znajomości języka polskiego. Mogą nie znać wszystkich zwyczajów czy norm społecznych, jakie panują w naszym kraju. Nieraz prowadzi to do nieporozumień, trudności w znalezieniu pracy, w szkole, czy akceptacji ze strony społeczeństwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co studenci sądzą o Erasmusie? Młodzi Polacy wydali werdykt
Integracja cudzoziemców jest ważna, ponieważ pomaga im lepiej funkcjonować w nowym kraju. A to wzmacnia ich poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Dzięki temu obcokrajowcy mogą łatwiej znaleźć pracę, uczyć się języka i uczestniczyć w życiu społecznym. A to przynosi korzyści im samym i lokalnym społecznościom. A także przedsiębiorcom, którzy zyskują pracowników.
Fundusze na integrację
Dzięki Funduszom Europejskim realizowane są programy wspierające naukę języka polskiego obywateli państw trzecich, czyli osób spoza Unii Europejskiej. To pomaga im łatwiej porozumiewać się i znaleźć pracę. Organizowane są kursy zawodowe oraz szkolenia, które zwiększają szanse obcokrajowców na rynku pracy. Programy integracyjne obejmują też wsparcie psychologiczne oraz pomoc w załatwianiu formalności. Ważny obszar działań stanowi także włączenie dzieci imigrantów do polskich szkół. Takie działania pomagają obywatelom państw trzecich szybciej poczuć się częścią polskiego społeczeństwa i lepiej radzić sobie w nowym środowisku.
Pieniądze na takie działania są dostępne głównie w programach regionalnych.
Konkursy dla samorządów i organizacji
Gminy, organizacje pozarządowe i inne instytucje, które zajmują się integracją społeczną, mogą otrzymać pieniądze unijne na projekty dla obywateli państw trzecich. Do 11 grudnia trwa konkurs w programie regionalnym województwa podkarpackiego. Działania w dofinansowanych projektach mogą dotyczyć aktywizacji zawodowej obywateli państw trzecich poprzez szkolenia, doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, staże, kursy zawodowe czy pomoc w procesie legalizacji pobytu i pracy.
Drugim obszarem jest aktywizacja społeczna migrantów, która może obejmować porady psychologiczne czy prawne, kursy adaptacyjne i asystę kulturową, tworzenie miejsc spotkań społeczności lokalnej w wymiarze międzykulturowym czy pomoc obcokrajowców w poszukiwaniu mieszkania.
Ostatni rodzaj działań możliwych do sfinansowania w konkursie to integracja edukacyjna, czyli organizacja pomocy w nauce języka polskiego, integracja dzieci obywateli państw trzecich w szkołach, czy pomoc nauczycielom (np. przez zatrudnianie asystentów międzykulturowych). Podobne działania będą podejmowane w województwie kujawsko-pomorskim. Będzie je prowadzić Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu z dofinansowaniem, które otrzyma w naborze wniosków organizowanym w programie Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza.
Działania dla obywateli państw trzecich
W wielu województwach organizacje i samorządy już otrzymały dofinansowanie na działania związane z integracją społeczną, zawodową i edukacyjną obywateli państw trzecich. Realizowane projekty, w których mogą uczestniczyć obcokrajowcy, można znaleźć w wyszukiwarce na Portalu Funduszy Europejskich.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego