Cracow Gallery Weekend. Rusza Krakers
W dniach 21-23 kwietnia odbędzie się kolejna, szósta już, odsłona krakowskiego weekendu ze sztuką - Cracow Gallery Weekend Krakers.
Wydarzenie rokrocznie jest zróżnicowaną prezentacją kulturotwórczych inicjatyw istniejących w Krakowie, jest – zgodnie z mapą programu wydarzenia – przewodnikiem dla szerokiej publiczności po kultowych, ale także nowych miejscach związanych ze sztuką. Jak piszą organizatorzy: „Krakers stanowi forpocztę i pozwala odkryć artystyczną specyfikę miasta. Uczestnicy, podążając zgodnie z mapą, mają okazję poznać wcześniej nieznane im miejsca, artystów oraz ich prace”. Cracow Gallery Weekend to przede wszystkim impreza ukazująca bogatą ofertę kulturalną galerii sztuki, project roomów, pracowni artystycznych – w ciągu trzech dni odbędzie się aż 36 wernisaży.
Punktem wyjścia i novum w tegorocznej edycji Cracow Gallery Weekend jest hasło przewodnie edycji, będące bezpośrednim nawiązaniem i trawestacją pojęcia stworzonego przez Władysława Strzemińskiego - pioniera polskiej awangardy i teoretyka sztuki. „Kierunki napięć” sprzyjają ukazaniu złożonej siatki powiązań w sztuce współczesnej, począwszy od ukazania awangardy w kontekście twórców uznanych, ale również młodych – być może prawdziwie „awangardowych”.
Sposoby interpretacji hasła przewodniego podczas CGW KRAKERS 2017 wiążą się z specyfiką konkretnej galerii, instytucji czy grupy artystycznej.
Podczas Krakersa będziemy mogli zapoznać się z klasykami polskiej awangardy: uczestniczyć w czytaniu „Projektu manifestu...” Zbigniewa Warpechowskiego (Marta Shefter Gallery), zobaczyć frotagge Mieczysława Janikowskiego (Galeria Dyląg), czy pokaz prac Tadeusza Kantora i artystów z kręgu Cricot 2 (Cricoteka). Nowohuckie Centrum Kultury zapozna nas z malarstwem materii Jerzego Wrońskiego, a w muzeum Teatru Starego (MICET) weźmiemy udział w wirtualnych warsztatach, gdzie spotkamy takie postaci jak Konrad Swinarski, Andrzej Wajda, Krystian Lupa czy Jan Klata.
Jednak znacząca część wystaw i wydarzeń w ramach CGW Krakers to możliwość poznania sztuki najnowszej. Podczas wystawy „Awangarda to petarda” (Art Agenda Nova) zobaczymy dzieła artystów, których prace - powstałe na kanwie klasyków awangardy - stają się aktualnym komentarzem społecznym. W Galerii Widna – zgodnie z awangardowym dziedzictwem sztuki i jej skłonności do teoretyzowania - artyści przedstawią problematykę znaku, przekazu i odbioru, natomiast Galeria Opcja zachęci nas do zastanowienia się nad komunikatem i jego wpływem na rzeczywistość. Wystawa „Rzeczowy świadek” (Kolektyw Kuratorski) postawi przed nami pytania o zasadność niepodważalnego dowodu, a w Galerii Olympia zobaczymy na własne oczy przypadek w intencjonalnej kreacji twórczej. Odpowiedź na pytanie, czym jest awangarda dziś, być może uda się ustalić podczas wystawy „Takie tam z awangardą” (Galeria Potencja), zaś pomostem pomiędzy uwikłaniem w język a tym co zmysłowe, będzie wystawa „Elleipsis” (Elementarz dla mieszkańców miast), gdzie innowacyjność jako efekt pracy umysłowej zostanie osłabiona wobec poznania intuicyjnego.
Awangardowy trop prowadzi nas w stronę nowej bezpośredniości wyrażonej w nurtach performance’u i happeningu. W tym względzie nie zawiodą nas liczne inicjatywy nieformalne m.in. Galeria Nap-Dog – wystawa „4,8×5,8×2,7”, Galeria Plus i Galeria 43/20 – wystawa „Portret performatywny”.
Oprócz 36 wernisaży, CGW Krakers co roku obejmuje bogaty program wydarzeń towarzyszących m.in. pięciu spacerów szlakiem krakowskich galerii, warsztaty, oprowadzania kuratorskie po wystawach w Bunkrze Sztuki, MOCAK-u, Muzeum Etnograficznym i Muzeum Narodowym (wystawa „Potęga Awangardy”), projekcja kina niemieckiego ekspresjonizmu - „Gabinet doktora Caligari” z muzyką na żywo (Virtual Geisha), czy pokaz filmu relacyjnego „pieniądze albo życie.. zaczyna się jutro” Pracowni Demokracji prowadzonej przez Romana Dziadkiewicza. Tegoroczny panel dyskusyjny pt. „Czy kolekcjoner ma misję? Między mecenatem a inwestowaniem” poprowadzi Iwo Zmyślony - dyskusja będzie dotyczyć zależności pomiędzy źródłami finansowania sektora sztuki i jego wpływu na rozwijanie się progresywnych formacji artystycznych. Gościem tegorocznego spotkania z cyklu ArtistTalk będzie Mirosław Filonik – artysta audio-wizualny, twórca instalacji świetlnych z autorskich lamp jarzeniowych produkowanych dla niego przez firmę Philips Lighting Poland.
To zaledwie niewielka część programu, jaki w tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników festiwalu. Program główny oraz lista wydarzeń towarzyszących dostępne są na stronie internetowej, a mapy i broszury w wersji papierowej będą do odebrania w każdej galerii, w której odbywa się wernisaż.
W ramach Cracow Gallery Weekend Krakers 2017 ogłoszono również konkurs na najlepszą wystawę. Głosowanie na faworytów odbędzie się za pośrednictwem strony internetowej: publiczność wybierze 5 najciekawszych realizacji, a powołane przez organizatora jury wyłoni zwycięzcę. Celem konkursu jest wyróżnienie progresywnych realizacji wystaw, które są na wysokim poziomie w warstwie wizualnej i merytorycznej. Jednym z kryteriów będzie również atrakcyjność nawiązania do hasła przewodniego tegorocznej edycji Krakersa.
Cracow Gallery Weekend Krakers organizowany jest przez Fundację Wschód Sztuki przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Krakowa.
Szczegóły i program dostępne są nastronie iFacebooku.