Trwa ładowanie...
niemcy

Coraz więcej islamistów w niemieckich więzieniach

W niemieckich więzieniach i aresztach śledczych przebywa obecnie 155 islamskich ekstremistów. To o 30 proc. więcej niż przed rokiem.
Share
Coraz więcej islamistów w niemieckich więzieniach
Źródło: PAP/EPA
d2hiydt

W tym roku w niemieckich więzieniach i aresztach śledczych wyraźnie wzrosła liczba radykalnych islamistów. Obecnie odsiaduje wyroki lub przebywa w tymczasowym areszcie 155 islamistów – wykazała ankieta przeprowadzona w ministerstwach sprawiedliwości krajów związkowych RFN przez dziennik „Rheinische Post”. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to wzrost o ok. 30 proc.

Chcieli "poważnie zagrozić państwu"

– Liczba ta jest z pewnością o wiele wyższa – sugeruje René Müller, przewodniczący niemieckiego Związku Pracowników Zakładów Karnych. Wyjaśnił, że wiele więźniów odsiaduje kary za inne przestępstwa, ale sympatyzuje z organizacjami terrorystycznymi, takimi jak „Państwo Islamskie”. Nie wszyscy z nich mówią otwarcie o swoich poglądach.

d2hiydt

Do radykalnych islamistów wymiar sprawiedliwości zalicza tych ekstremistów, którzy planowali „przestępstwo poważnie zagrażające państwu” lub byli zaangażowani w tworzenie organizacji terrorystycznych.

Najwięcej w Bawarii

Najwięcej islamistów przebywa w więzieniach w Bawarii (51), Berlinie (35) i Nadrenii Północnej-Westfalii (34). W tym krajach związkowych odnotowano też największy wzrost ich liczby – wynika z doniesień gazety. Tylko w więzieniach w pięciu krajach związkowych nie ma oficjalnie islamistów: w Bremie, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Kraju Saary, Turyngii i Saksonii. Połowa wszystkich aresztowanych islamistów przebywa jeszcze w areszcie śledczym.

EPD/Katarzyna Domagała

Zobacz także:
Islamista w niemieckim kontrwywiadzie. "Luka w systemie"
Szef kontrwywiadu RFN: Islamiści rekrutują w schroniskach azylanckich

d2hiydt

Podziel się opinią

Share
d2hiydt
d2hiydt
Więcej tematów